Przestępczość

Stan w Indiach chce karać śmiercią za gwałt na dziecku

stock.adobe.com
Zgromadzenie stanowe stanu Madhya Pradesh przyjęło ustawę wprowadzającą karę śmierci dla sprawców gwałtu na małoletnich liczących mniej niż 12 lat. Ustawa trafi teraz do władz centralnych i prezydenta - a po zaakceptowaniu przez nich wejdzie w życie na terenie stanu.

Ustawa przewiduje, że minimalną karą za gwałt na dziecku liczącym sobie mniej niż 12 lat, byłoby 14 lat pozbawienia wolności, a w przypadku gwałtu zbiorowego - 20 lat pozbawienia wolności.

Nowe prawo wprowadza też surowsze kary za inne przestępstwa seksualna - w tym molestowanie i stalking (czyli uporczywe nękanie). Osoba uznana winną tego ostatniego przestępstwa mogłaby zostać skazana nawet na trzy lata więzienia i grzywnę. Trzy lata więzienia groziłyby też mężczyźnie, który skłoniłby kobietę do uprawiania seksu, składając jej fałszywe obietnice małżeństwa.

- Madhya Pradesh tworzy historię. To wywoła debatę na temat bezpieczeństwa kobiet w całym kraju - stwierdził stojący na czele lokalnych władz Shivraj Singh Chouhan. Chouhan chciał, aby minimalną karą za gwałt na dziecku poniżej 12 roku życia było dożywocie.

Polityk przekonuje, że gwałciciele są gorsi od zwierząt i należy ich określać terminem "Narpishach" (dosł. piekielne demony".

- Chronienie naszych sióstr jest naszym obowiązkiem. Będziemy nadal szukać sposobów na zmienianie Kodeksu karnego i na to, by surowo karać także winnych gwałtów na dziewczynkach mających ponad 12 lat - stwierdził Chouchan.

Opozycja w Zgromadzeniu stanowym poparła zmiany przepisów, ale jej przedstawiciele wyrażają obawy, by na mocy zmienionego prawa nie karano niewinnych, a także by gwałciciele, którym groziłaby kara śmierci, nie zaczęli zabijać swoich ofiar w celu zacierania śladów.

Źródło: Hindustan Times

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL