fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Piwo bez bąbelków? Koronawirus zmniejsza dostawy dwutlenku węgla

Bloomberg
Amerykańscy browarnicy ostrzegają, że zmniejszające się dostawy dwutlenku węgla mogą doprowadzić do wstrzymania produkcji piwa, napojów gazowanych, a także wody sodowej – niezbędnych w domach wielu poddanych kwarantannie Amerykanów.

Piwowarzy i producenci napojów bezalkoholowych używają dwutlenku węgla do ich nagazowania.

Według agencji Reutera niedobór CO2 związany jest z drastycznym spadkiem zapotrzebowania na paliwa. Dwutlenek węgla do produkt uboczny produkcji etanolu, który jest wykorzystywany na rynku paliw jako jeden ze składników benzyny i oleju napędowego

Z powodu pandemii i wymogu społecznej izolacji zapotrzebowanie na paliwa spadło w USA o ponad 30 proc. W związku z tym 34 z 45 amerykańskich fabryk zajmujących się produkcją etanolu ograniczyła produkcję.

Na dodatek cena CO2 rośnie. Dostawcy – z powodu zmniejszonej podaży – podnieśli jego cenę o około 25 proc. – twierdzi Bob Pease, dyrektor generalny Stowarzyszenia Piwowarów, które reprezentuje małe i niezależne amerykańskie browary rzemieślnicze, które 45 proc. CO2 kupują właśnie od producentów etanolu. Pease spodziewa się, że niektórzy piwowarzy rozpoczną cięcia produkcji już za dwa - trzy tygodnie.

Niedobór CO2 na rynku będzie miał też negatywny wpływ na producentów wody i napojów gazowanych, ale także producentów mięsa, którzy dwutlenku używają do do ogłuszania zwierząt takich jak kurczęta i świnie przed ubojem.

Część koncernów rozpoczęła poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw dwutlenku węgla.

CO2 można pozyskać także z powietrza, jednak proces jego odzyskiwania jest dużo droższy niż, kiedy powstaje jako produkt uboczny produkcji metanolu czy amoniaku. Koszt wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza wynosi nawet 600 dolarów za tonę metryczną. Cena CO2 na rynku przed zmniejszeniem podaży wynosiła około 200 dolarów za tonę metryczną.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA