Andrzej Seremet, prokurator generalny, oraz Agnieszka Królikowska, generalny inspektor informacji finansowej, podpisali wczoraj porozumienie w sprawie elektronicznego przekazywania dokumentów i informacji między GIIF a prokuraturami. Chodzi o pomoc w zwalczaniu przestępczości, w szczególności prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Od 1 stycznia 2016 r. GIIF ma zawiadamiać policję o podejrzeniu popełnienia przestępstw, w tym prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Udostępni też prokuratorom posiadane informacje o istotnym znaczeniu dla prowadzonych postępowań. Wymiana informacji i dokumentów za pośrednictwem sieci komputerowej IP VPN ułatwi też gromadzenie dowodów w śledztwach. Pozwoli także na usprawnienie procedury wstrzymywania transakcji lub blokady rachunków wykorzystywanych do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że skala prania pieniędzy na świecie to 2–5 proc. globalnego PKB. W połowie tego roku przyjął on dyrektywę, która ma utrudnić pranie pieniędzy, przestępstwa podatkowe i finansowanie terroryzmu. Mają powstać centralne rejestry właścicieli firm.

Banki, instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi, pośrednicy w handlu nieruchomościami mają zaś obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje ich klientów.