fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Donald Trump pierwszym prezydentem na marszu przeciw aborcji

AFP
Jako pierwszy urzędujący prezydent, Donald Trump osobiście przemówił na dorocznym antyaborcyjnym Marszu dla Życia w Waszyngtonie. - Musimy chronić, pielęgnować i bronić godności i świętości każdego ludzkiego życia - przekonywał.

Marsz dla Życia organizowany jest w Waszyngtonie od 47 lat w rocznicę dopuszczającej aborcję na życzenie decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciw Wade.

W środę prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział na Twitterze, że pojawi się na marszu. "Do zobaczenia w piątek" - napisał. Dotrzymał słowa i wygłosił przemówienie, entuzjastycznie przyjęte przez kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadzonych w Waszyngtonie.

- To dla mnie zaszczyt być pierwszym prezydentem USA biorącym udział w Marszu dla Życia - powiedział.

- Jesteśmy tu z bardzo prostego powodu: by bronić prawa każdego dziecka, narodzonego i nienarodzonego, do zrealizowania swego otrzymanego od Boga potencjału - podkreślił.

- Jestem naprawdę dumny, że mogę tu być z wami - zadeklarował dodając, że przez 47 lat Amerykanie z różnych środowisk przemierzali kraj, by "opowiedzieć się za życiem".

Donald Trump ocenił, że kilkadziesiąt tysięcy osób biorących udział w tegorocznym marszu w stolicy to "ogromna frekwencja". Zaznaczył, że sercem Marszu dla Życia są młodzi. - To wasze pokolenie czyni Amerykę prorodzinnym narodem za życiem - dodał.

- Wszyscy tutaj rozumiemy tę odwieczną prawdę, że każde dziecko jest bezcennym i świętym darem od Boga. Razem musimy chronić, pielęgnować i bronić godności i świętości każdego ludzkiego życia - podkreślił Trump. Przypominając podjęte w czasie swojej kadencji kroki ocenił, że nienarodzone dzieci "nigdy nie miały w Białym Domu silniejszego obrońcy".

Donald Trump stwierdził też, że organizacje broniące życia poczętego padają ofiarą prowadzonej przez lewicę wojny ze swobodami religijnymi i że jego administracja podejmowała kroki w obronie tych "bardzo istotnych" swobód. - Skrajna lewica próbuje odebrać nam nasze nadane przez Boga prawa, wyrzucić wierzących z miejsc publicznych i uciszyć Amerykanów wierzących w świętość życia. Atakują mnie, ponieważ walczę dla was. Walczymy dla tych, którzy nie mają głosu. I wygramy, bo wiemy jak - przekonywał zgromadzonych.

- Wspólnie jesteśmy głosem niemających głosu. Jeśli chodzi o aborcję, Demokraci przyjęli najbardziej radykalne stanowisko od dekad - oświadczył dodając, że "prawie każdy" czołowy przedstawiciel Partii Demokratycznej popiera opłacanie aborcji z pieniędzy podatników i prawo do aborcji w dziewiątym miesiącu. Trump przypomniał uchwalone przed rokiem w stanie Nowy Jork prawo umożliwiające aborcję po 24 tygodniu ciąży.

Prezydent mówił, że wzywał senatorów do obrony godności życia i zakazania "późnej aborcji dzieci, które czują ból w łonie swych matek". Podkreślał, że Deklaracja Niepodległości gwarantuje prawo do życia.

- Nie możemy wiedzieć, co osiągną nasi jeszcze nie narodzeni obywatele, nie znamy marzeń, które będą mieli, arcydzieł, które stworzą, odkryć, których dokonają. Ale wiemy to: każde życie przynosi miłość na ten świat, każde dziecko przynosi radość rodzinie, każdy człowiek wart jest ochrony - powiedział amerykański prezydent dodając, że każde ludzkie życie, narodzone i nienarodzone, "jest stworzone na święte podobieństwo Boga wszechmogącego".

22 stycznia 1973 r. orzekający w dziewięcioosobowym składzie Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, powołując się na czternastą poprawkę do konstytucji oraz precedensy, że prawo do prywatności osobistej obejmuje także prawo do decyzji o aborcji. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 7 do 2.

Zezwalając na aborcję w pierwszych trzech miesiącach ciąży Sąd Najwyższy przyznał stanom prawo regulowania (bez zakazywania) prawa do aborcji w drugim trymestrze ciąży oraz możliwość wprowadzenia zakazu aborcji w trzecim. Po decyzji SN liczba aborcji w USA wzrosła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA