fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

May: Trump radził mi, by pozwać Unię Europejską

AFP
Prezydent Donald Trump radził mi, aby zamiast negocjować z 27 krajami wyjście z UE, pozwać Unię Europejską do sądu - zdradziła brytyjska premier w programie BBC "The Andrew Marr Show".

Theresa May była pytana o "brutalne rady" dotyczące brexitu, jakich miał jej udzielić Donald Trump podczas pobytu w Londynie, a o których mówił podczas wspólnej konferencji prasowej.

Sam amerykański prezydent wcześniej wydawał się być obrażony faktem, że brytyjska premier nie posłuchała jego rad i zagroził nawet Wielkiej Brytanii, że jeśli nawiąże bliską współpracę gospodarczą z Unią Europejską, nie ma co liczyć na korzystne umowy handlowe ze Stanami.

Ostatecznie jednak Donald Trump po rozmowie z premier May wycofał się z tej groźby.

Przed kamerami BBC Theresa May wyjawiła, że "brutalne rady", które dawał jej Trump, to pozwanie Unii Europejskiej do sądu.

- Radził mi, żebym, zamiast negocjować z 27 państwami UE, pozwała Unię do sądu - powiedziała premier. - Zaskarżcie Unię, nie przystępujcie do negocjacji, pozwijcie ich - powtórzyła May.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła, że odrzuciła tę sugestię, informując Trumpa o podjęciu decyzji dotyczących negocjacji z UE.

W piątek Trump powiedział, że "sugerował" Theresie May , jak poradzić sobie z przeprowadzeniem brexitu, nie wdając się w szczegóły. - Myślę, że tę sugestię uznała za zbyt brutalną, i to była sugestia, nie rada - mówił Trump. - W pełni rozumiem, dlaczego premier May uważa, że jej realizacja byłaby zbyt trudna.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA