fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Księgowa oskarżona o przelanie prawie 4 mln zł na fałszywy rachunek

123RF
2 lata więzienia grozi Annie F., byłej głównej księgowej Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Kobieta nie zweryfikowała przesłanej mailem informacji o zmianie numeru rachunku bankowego kontrahenta i przelała na fałszywe konto blisko 4 mln zł

Prokuratura Regionalna w Białymstoku oskarżyła Annę F.  o nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych i wyrządzenie PZDW w Białymstoku szkody majątkowej w łącznej wysokości 3 milionów 749 tysięcy 598 złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 3 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił już do Sądu Rejonowego w Białymstoku.

W śledztwie ustalono, że 18 marca 2015 roku do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika firmy UNIBEP S.A. Poinformował on o zmianie firmowego rachunku bankowego. Dodał, iż stosowne oświadczenie prześle jako załącznik do maila. Dwa dni po tym telefonie do PZDW w Białymstoku wpłynął e-mail z informacją o zmianie rachunku bankowego. Znalazło się w nim odwołanie do wcześniejszej rozmowy telefonicznej, a także skan oświadczenia o zmianie rachunku bankowego do rozliczeń z UNIBEP S.A. W treści maila znajdowały się dane teleadresowe firmy UNIBEP S.A., NIP, REGON, KRS i nowy numer rachunku bankowego.

Dane zawarte w oświadczeniu nadesłanym mailem nie zostały zweryfikowane przez główną księgową Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku ani żadnego z podległych jej pracowników. Księgowa nie zażądała również oryginału oświadczenia przesłanego drogą elektroniczną. Zaniedbania te doprowadziły do tego, że dwa przelewy na łączną kwotę 3 milionów 749 tys. 598 zł trafiły na rachunek bankowy, który nie należał do UNIBEP S.A.

Prokuratura uznała, że zaniechania Anny F.  wyczerpały znamiona nieumyślnego niedopełnienia obowiązków służbowych przez osobę odpowiedzialną za kompletność i rzetelność dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych związanych z działalnością PZDW. Główna księgowa PZDW nie zachowała, zdaniem prokuratury, należytej ostrożności w związku z weryfikacją dokumentów przedłożonych jako załączniki do faktur VAT, zwłaszcza danych w kopii oświadczenia przesłanego drogą elektroniczną przez osobę podającą się za prezesa zarządu UNIBEP S.A.

Skutkowało to ogłoszeniem Annie F. zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 3 kodeksu karnego, a następnie skierowaniem przeciwko niej aktu oskarżenia do sądu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA