30 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę antyprzemocową. Dzięki jej przepisom sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar. Teraz ministrowie spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej upublicznili projekty rozporządzeń (trafiły do Rządowego Centrum Legislacji), w których precyzują, jak realizować przepisy nowej ustawy.

Do projektu dołączono też wzory pism i tabele, które trzeba będzie wypełnić podczas interwencji. Pojawił się np. wzór pisma, które będzie można umieścić na drzwiach mieszkania, jeśli oprawcy w nim nie będzie.

Policjant lub żołnierz Żandarmerii Wojskowej musi dokładnie podać datę, podstawę prawną, dane osób uczestniczących w czynnościach oraz swoje. Podczas interwencji w domu funkcjonariusze muszą oszacować ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. Do projektu dołączono specjalną tabelę, którą interweniujący muszą wypełnić, zanim zdecydują o izolacji sprawcy. Zatrzymanie, a bezpośrednio po nim zastosowanie nakazu opuszczenia lokalu i zakazu zbliżania się do niego mają być rozważane w trzech sytuacjach. Po pierwsze, gdy doszło do aktu przemocy z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Po drugie, w razie gróźb zabójstwa lub próby uduszenia, i po trzecie, w przypadku przemocy wobec dzieci.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe