fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Ministerstwo sprawiedliwości zapewnia, że pomaga ofiarom przestępstw

Adobe Stock
Na liście organizacji pomagających pokrzywdzonym, którym resort sprawiedliwości przyznaje dotacje, widnieją 74 fundacje i stowarzyszenia.

Na działalność organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji Ministerstwo Sprawiedliwości daje pieniądze – zapewnia resort. Na dowód podaje kwoty: w 2016 r. było to 21 615 182,00 zł; rok później (2017 r.) – 25 273 149,02 zł, a do czerwca 2018 r. – 19 000 604,68 zł.

Zapewniło także, że do końca 2018 r. planuje wydać na pomoc pokrzywdzonym i zapobieganie przestępczości 220 mln zł. To nie wszystko: podwyższa też maksymalną kwotę dotacji dla organizacji z 600 tys. do 1 mln zł.

MS przygotowało też wykaz, w którym informuje, ile w ostatnich latach przeznaczyło dotacji na konkretne organizacje. I tak np. Stowarzyszenie AZYL na rzecz pomocy kobietom i dzieciom ofiarom przemocy w 2016 r. dostało 800 tys. zł, ale już w ostatnich latach ani grosza. Z kolei Caritas Diecezji Siedleckiej może liczyć na pieniądze co rok. W 2016 r. było to 781 tys. zł, w 2017 r. 833 tys. zł, a w 2018 r. 775 tys. zł.

Ministerstwo informuje także, że od listopada do końca 2015 r. nie przekazało żadnych środków dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji.

Wykaz jest efektem raportu Najwyższej Izby Kontroli, która skrytykowała MS za niedostateczną działalność pomocową dla pokrzywdzonych przestępstwami. Napisała w raporcie, że MS nie zapewnia adekwatnej i skutecznej pomocy ofiarom przestępstw. Wydaje pieniądze na CBA i straż pożarną, zamiast wspomóc pokrzywdzonych. Chodziło o pieniądze Funduszu Sprawiedliwości. Trafiają do niego nawiązki od sprawców przestępstw. Pieniądze są przekazywane organizacjom pozarządowym. Ma być z nich opłacana pomoc medyczna, psychologiczna, prawna, rehabilitacja itd. Ma być, ale nie jest.

NIK zaleciła więc MS, by stworzyło spójny i efektywny model pomocy oraz wzmocniło współpracę instytucji publicznych i organizacji. Z kolei policja, prokuratura i sądy mają informować pokrzywdzonych o dostępnych formach pomocy. Jej standardy mają być takie same w całym kraju, a z organizacji ubiegających się o dotacje należy zdjąć nadmierne obowiązki biurokratyczne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA