fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokurator z Częstochowy oskarżony o podżeganie do pobicia

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Prokurator z Częstochowy odpowie przed sądem za podżeganie do spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W zamian za pobicie obiecał pośrednictwo w załatwieniu korzystnych decyzji procesowych.

Akt oskarżenia przeciwko Cezaremu F., prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, został już skierowany do Sądu Rejonowego w Częstochowie. Oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili śledczy z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, Cezary F. chciała zlecić pobicie osoby, z którą  był skonfliktowany. Porozumiał się ze swoim znajomym Tomaszem B. (również objętym aktem oskarżenia), że ten znajdzie odpowiednie osoby. Zgodnie z założeniami, wykonawcy zlecenia mieli spowodować takie obrażenia, by pobita osoba "wylądowała" na wózku inwalidzkim.

W ramach zapłaty za podjęcie się zlecenia, prokurator F. wraz z Tomaszem B. podjęli się m.in. pośrednictwa w załatwieniu spraw dotyczących postępowań karnych zleceniobiorców. Prokurator opracował dla nich pisma procesowe dotyczące udzielenia przerwy w wykonaniu kary oraz zamiany orzeczonej kary pozbawienia wolności.

Do wykonania zlecenia nie doszło, gdyż dwaj zleceniobiorcy zostali zatrzymani przez policję w celu odbycia kary pozbawienia wolności.

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zezwolił na pociągnięcie Cezarego F. do odpowiedzialności karnej i jego tymczasowe aresztowanie. Uchwała ta została utrzymana w mocy uchwałą Sądu Najwyższego – Sądu Dyscyplinarnego z 13 grudnia 2018 roku.

Sąd zastosował wobec Cezarego F. tymczasowe aresztowanie z zastrzeżeniem, że po złożeniu poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł., zostanie zamienione na dozór policji.

Zabezpieczono majątek prokuratora na poczet grożącej mu nawiązki w wysokości 100 tys. zł  poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na jego nieruchomościach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA