Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją tytoniu. Wśród przekazanych przedmiotów jest zarówno agregat prądotwórczy i kompresory. Przedmioty zostały przekazane Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu oraz Szpitalowi Wojewódzkiemu w Opolu zgodnie ze zgłoszonym przez te instytucje zapotrzebowaniem - informuje Prokuratura Krajowa.

W komunikacie przypomniano, że przekazanie szpitalom, zabezpieczonego od „mafii tytoniowej" sprzętu, było możliwe dzięki wprowadzonej w marcu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wprowadzony ustawą art. 232 b k.p.k. umożliwia przekazanie zajętych w trakcie postępowania karnego przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią w tym Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym.

Prokuratura Krajowa przypomina, że śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła nielegalną produkcję papierosów, a następnie zajmowała się wprowadzaniem ich do obrotu. Prokurator ustalił, ze grupa mogła wprowadzić do obrotu 99 milionów sztuk papierosów o wartości prawie 70 milionów złotych.