Procedura karna: Zatruty dowód to też dowód

Dowody zebrane z naruszeniem przepisów będą mogły być brane pod uwagę przez prokuraturę i sąd.

Aktualizacja: 17.03.2016 07:16 Publikacja: 17.03.2016 06:52

Procedura karna: Zatruty dowód to też dowód

W sytuacji, kiedy, przypadkowo, nagrało się przestępstwo, najważniejszy jest fakt jego popełnienia – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 15 kwietnia prokurator i sąd będą mogli brać pod uwagę dowody zebrane z naruszeniem przepisów. Z takiej zmiany zadowoleni są prokuratorzy.

Przy okazji

Zgodnie z nowelizacją kodeksu postępowania karnego, którą teraz zajmie się Senat, dowodu nie można uznać za niedopuszczalny tylko dlatego, że uzyskano go z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego. Wyjątek jest jeden. Gdy dowód uzyskał funkcjonariusz publiczny w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności.

W kodeksie pojawia się też art. 168 punkt b. Ten dotyczy dowodów zebranych w trakcie kontroli operacyjnej. Kiedy w wyniku takiej kontroli zarządzonej wobec podejrzanego o przestępstwo A uzyskano dowód popełnienia przez niego przestępstwa B ( ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego), o tym, czy dowód będzie wykorzystany, zdecyduje prokurator. Podobnie się stanie, kiedy w trakcie kontroli wpadnie przy okazji osoba, wobec której kontroli nie stosowano. Nowa treść przepisu podoba się prokuratorom.

Mateusz Wolny, prokurator z Bielska-Białej, uważa, że jest to wsparcie zasady prawdy materialnej. I dodaje, że zakaz korzystania z takich dowodów prowadził niejednokrotnie do sytuacji absurdalnych.

– Najważniejsza jest funkcja ochronna państwa, a nie gwarancyjna – zauważa Jacek Skała, krakowski prokurator. I sugeruje, że dowód zebrany w sposób, najogólniej mówiąc, nielegalny, powinien być brany pod uwagę. Z kolei sam funkcjonariusz, który przyczynił się do jego powstania w taki sposób, powinien zostać z całą surowością pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej i prawnokarnej.

Protest fundacji

Innego zdania jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ta domagała się odrzucenia przepisu pozwalającego uwzględnić tak zebrane dowody. W piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego argumentowała, że drastycznie obniży on rzetelność postępowania karnego. Jednak podczas debaty nad tą zmianą w Sejmie często przywoływano postępowanie w sprawie tzw. afery podsłuchowej.

– Wszyscy słyszeli nagrania, a sędzia nie mógł brać tego pod uwagę. Nie może tak być – tłumaczył Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. I przypominał, że przed reformą, która weszła w życie 1 lipca 2015 r., zakazu korzystania z dowodów zebranych w sposób nie całkiem legalny nie było.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Nowy proces karny

Art. 168 a i b k.p.k.

- dowodu nie można uznać za niedopuszczalny tylko dlatego, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego,

- wyjątek dotyczy sytuacji, w której dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności,

- jeżeli w wyniku kontroli operacyjnej uzyskano dowód popełnienia przez podejrzanego innego przestępstwa niż to, w związku z którym zarządzono kontrolę (ściganego z urzędu lub skarbowego), to prokurator decyduje, czy wykorzystać taki dowód w postępowaniu karnym.

W sytuacji, kiedy, przypadkowo, nagrało się przestępstwo, najważniejszy jest fakt jego popełnienia – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 15 kwietnia prokurator i sąd będą mogli brać pod uwagę dowody zebrane z naruszeniem przepisów. Z takiej zmiany zadowoleni są prokuratorzy.

Przy okazji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara