fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

RPO: zakaz kierowania samochodem to przesadna kara za jazdę na rowerze po pijanemu

Fotorzepa, Robert Gardzinski
Będzie kasacja od wyroku zakazującego kierowania samochodem za podróż na dwóch kołkach po pijanemu.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ ukarał M.F. grzywną 300 zł za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości. Orzekł też wobec niego środek karny w postaci półrocznego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się wobec niewniesienia sprzeciwu przez M.F.

W kasacji od tego wyroku rzecznik prawa obywatelskich zarzucił temu wyrokowi rażące naruszenie prawa przez niewłaściwe zastosowanie art. 87 § 4 Kodeksu wykroczeń. Powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 2015 roku, w którym podkreślono, że treść obecnie obowiązującego przepisu art. 87 § 4 kodeksu wykroczeń wskazuje jednoznacznie, iż w przypadku ukarania za wykroczenie polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, zakaz prowadzenia pojazdów, jaki może być orzeczony, nie dotyczy pojazdów mechanicznych.

Treść środka karnego orzeczono zatem w sposób sprzeczny ze wskazanym przepisem – podkreśla kasacja. RPO wnosi o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i zwrot sprawy w tym zakresie sądowi okręgowemu do ponownego rozpoznania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA