fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Senat poprawił kodeks karny

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zastosowanie bezwzględnego dożywocia zależeć będzie od sądu – zdecydował Senat, przyjmując poprawki do noweli przepisów karnych.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, po piątkowym głosowaniu i przyjęciu 43 poprawek do noweli uchwalonej przez Sejm twierdzi, że teraz przepisy pozwolą adekwatnie i sprawiedliwie karać przestępców.

– Każdą klęskę można przekuć w sukces – skwitował Karczewski liczbę poprawek.

Senatorowie opozycji są innego zdania. Przyjęcie poprawek poprzedziła burzliwa, wielogodzinna dyskusja. Zarzuty odpierał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Przekonywał, że to dobre prawo.

Pomówienia poprawione

Jedna z przyjętych poprawek oznacza wycofanie się z przepisu dotyczącego pomówień w mediach (art. 212 kodeksu karnego). Dziś przewiduje on, że grozi za nie kara do roku więzienia, przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego. Sejm dodał do tego przepisu paragraf przewidujący karę do roku więzienia również za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". To ostatnie zdanie zostało wykreślone.

Pedofilia po korekcie

Senatorowie uzupełnili też art. 200 kodeksu karnego. Ten dotyczy karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15. roku życia. Teraz obejmie on także czyn „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego". Grozić będzie za to do 15 lat więzienia. Do tej zmiany doszło za sprawą opinii prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (UJ).

Dowodzili oni, że uchwalona przez Sejm ustawa znosi karalność czynu polegającego na doprowadzeniu małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego, a więc – zamiast zaostrzać odpowiedzialność – zawężała ją za przestępstwa pedofilskie.

Dożywocie w rękach sędziego

Senatorowie zmienili także przepis dotyczący nowej kary – bezwzględnego dożywocia. Za ich sprawą sąd zdecyduje, czy orzeknie karę bezwzględnego dożywocia czy nie. Uchwalone przez Sejm przepisy nakładały na sąd taki obowiązek wobec najgroźniejszych przestępców.

Interwencji senatorów wymagała także zmiana art. 306 a kodeksu karnego. W wersji uchwalonej przez Sejm odchodził on od karania za przekręcanie liczników w autach. Ten przepis właśnie w niedzielę wszedł w życie.

Na nieścisłości uwagę zwracali prawnicy.

– Nieprawdą jest, iż nowelizacja znosi karalność przestępstwa przekręcania liczników samochodowych – zapewniał minister. A całe zamieszanie nazwano omyłką pisarską. Chodzi o to, że w noweli k.k. Ministerstwo Sprawiedliwości nadało nowym typom przestępstw gospodarczych takie same oznaczenia jak przepisy wcześniej uchwalone.

Tryb do kosza

W trakcie dyskusji Barbara Zdrojewska, senator PO, przypominała, że procedowanie tej ustawy w Sejmie naruszyło regulamin Sejmu.

– Nie będę brała udziału w głosowaniu – zapowiedziała.

Z kolei Jan Maria Jackowski, senator PiS, tłumaczył emocje związane z ustawą gorącym przedwyborczym czasem.

Etap legislacyjny:

trafi do Sejmu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA