fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Sondaż: Czy PiS ograniczy nepotyzm uchwałą?

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Czy Pani/Pana zdaniem uchwała PiS ws. nepotyzmu rozwiąże problem zatrudniania rodzin posłów i senatorów PiS w spółkach Skarbu Państwa?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Podczas niedawnego kongresu Prawo i Sprawiedliwość przyjęło uchwałę ograniczającą nepotyzm. "Współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa" - czytamy w niej.

Zakaz obejmuje współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców. Jest jednak wyjątek.

Przepisy "nie obejmują osób, które zostały 'zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Precyzując ten ostatni zapis politycy PiS podkreślają, że chodzi - co do zasady - o sytuacje, w których mąż lub żona osoby zatrudnionej w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa zostanie posłem bądź senatorem, a także sytuacje, gdy w związku z wyborem do Sejmu czy Senatu dany polityk musi zmienić miejsce zamieszkania, a jego małżonek musi znaleźć  zatrudnienie w nowym miejscu.

Donald Tusk, p.o. przewodniczący PO odnosząc się do tego zapisu stwierdził, iż stanowi on, że bliscy parlamentarzystów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa "chyba, że bardzo chcą".

Z kolei Paweł Kukiz, lider Kukiz'15, chwalił PiS za to, że partia ta jako pierwsza dostrzegła problem nepotyzmu, i to we własnych szeregach.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl byli pytani o to czy - ich zdaniem - uchwała PiS ws. nepotyzmu rozwiąże problem zatrudniania rodzin posłów i senatorów PiS w spółkach Skarbu Państwa.

20,5 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "Tak".

49,4 proc. ankietowanych odpowiedziało "Nie".

30,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W ograniczenie zatrudniania rodzin parlamentarzystów partii rządzącej w państwowych przedsiębiorstwach wątpi częściej niż co drugi mężczyzna i 46% kobiet. Odsetek osób uważających, że uchwała nie ograniczy nepotyzmu rośnie wraz z wiekiem respondentów (42% wśród najmłodszych, 53% śród najstarszych). Próbę ograniczenia nepotyzmu przy pomocy uchwały za nieskuteczną uważa 3 na 5 osób posiadających wyższe wykształcenie i nieco wyższy odsetek osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.07-7.07.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA