Prawo i Sprawiedliwość

Sondaż: Czy Mateusz Morawiecki byłby lepszym premierem niż Beata Szydło

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Mateusz Morawiecki powinien zastąpić Beatę Szydło na stanowisku premiera? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński w serii spotkań na Nowogrodzkiej z posłami PiS przedstawił scenariusz, zgodnie z którym w przyszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki zostanie desygnowany na stanowisko szefa rządu, po rezygnacji premier Beaty Szydło.

W związku z tym przypominamy tekst z czerwca.

 

Co czwarty ankietowany chciałby, żeby Mateusz Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera. Przeciwnego zdania jest jednak 38 proc. badanych, a podobny odsetek nie ma zdania w tej kwestii.

- Takiej zmiany na stanowisku premiera częściej nie chcą kobiety (39 proc.) oraz osoby w wieku 25-34 lata (39 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (60 proc.), ankietowani o dochodach poniżej 1000 zł (44 proc.) oraz mieszkańcy wsi (44 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że w państwach demokratycznych rekonstrukcja rządu traktowana jest jako pewna prawidłowość polityczna. - Rekonstrukcja gabinetu nie tylko działa mobilizująco na władzę wykonawczą, ale dzięki niej partia rządząca może zyskać nowych wyborców – tłumaczy prof. Knopek.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL