fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Akcja Znicz 2018 - sprawdź swoje punkty karne online

materiały policji
Na drogach trwa policyjna Akcja Znicz. Dziś, w ostatnim dniu długiego weekendu, drogi będzie patrolować ponad sześć tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwracają uwagę przede wszystkim na prędkość samochodów i niebezpieczne manewry. Niektórych kierowców zapewne zaskoczą informacją o przekroczeniu limitu punktów karnych.

Od początku policyjnej akcji "Znicz", czyli od środy, doszło na polskich drogach do 478 wypadków. 45 osoby zginęły, 427 osób zostało rannych. Policja zatrzymała 1040 osób pod wpływem alkoholu - poinformowało Polskie Radio cytując rzecznika Komendy Głównej Policji podkomisarza Roberta Opasa. Jest gorzej niż rok temu, kiedy zginęło w analogicznym okresie 31 osób. Policja apeluje do kierowców, aby nie spieszyli się na drodze. Największej liczby patroli policyjnych można się spodziewać na trasach wylotowych z dużych miast i w pobliżu cmentarzy.

Za naruszenie przepisów ruchu drogowego policja będzie nie tylko karać mandatem, ale także punktami karnymi. W ciągu roku można ich mieć tylko 24 (w przypadku młodych stażem kierowców limit wynosi 20 punktów). Po przekroczeniu limitu policjant skieruje  do starosty wniosek o wysłanie kierowcy na dodatkowy kurs. Kierowca pożegna się z prawem jazdy dopiero, jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału. Kurs reedukacyjny trwa 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na to cztery dni. Koszt wynosi od 300 do 500 zł. Warto więc pilnować limitu punktów, a przede wszystkim - jeździć zgodnie z przepisami.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało, że swoje punkty karne można sprawdzić online, bez wizyty na komisariacie. Trzeba tylko mieć Profil Zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie.

- Jeśli już go masz – świetnie, jeśli nie – założysz go szybko, prosto i bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, m.in. za pomocą internetowego konta bankowego. Sprawdź najpierw, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię. Następnie zaloguj się na swoje konto bankowe, wyszukaj formularz o założenie profilu zaufanego i wypełnij go. Wyślij formularz. W ten sposób założysz profil zaufany - wyjaśnia MC.

Profil Zaufany pozwala potwierdzić tożsamość konkretnej osoby w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się podszyć pod kogoś innego. Każdy może sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie ma szans, by sprawdzić ile punktów ma ktoś inny.

- Jeśli masz już swój Profil Zaufany wejdź na stronę na portalu Obywatel.gov.pl umożliwiającą sprawdzenie punktów karnych. Kliknij przycisk "Sprawdź swoje punkty karne". System przeniesie cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Po zalogowaniu system przeniesie Cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl. Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (np. jako dowód w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji - wskazuje ministerstwo.

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego w razie wątpliwości, można sprawdzić swoje punkty karne jeszcze raz, następnego dnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA