fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Wytyczne dla świateł na przejściach

AdobeStock
Przejścia dla pieszych są paradoksalnie jednymi z najmniej bezpiecznych miejsc na drodze - uważa resort infrastruktury i chce to zmienić.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, wydał wytyczne, jak prawidłowo oświetlać przejścia dla pieszych.

Czytaj także: Na skrzyżowaniach pojawią się liczniki czasu

Wytyczne będą rekomendowane wszystkim zarządcom dróg i ulic, zarządcom oświetlenia, projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom do stosowania jako standard przygotowania inwestycji, budowy, przebudowy, remontu oraz utrzymania dróg.

Wytyczne opracowane zostały przez działającą przy Ministerstwie Infrastruktury Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, we współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Fundacją Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Dziś oświetla się przejścia za pomocą opraw oświetlenia ulicznego lub opraw o specjalnych cechach oświetleniowych. Z praktyki oraz prowadzonych badań wynika, że nie zawsze to wystarcza.

– Oświetlenie przejść dla pieszych powinno jednocześnie zapewniać kierowcy właściwe warunki rozpoznania sytuacji drogowej i obserwacji sylwetki pieszego, a pieszemu właściwe warunki obserwacji otoczenia, przejścia dla pieszych i zbliżających się pojazdów – twierdzi MI.

Czytaj także: Kto decyduje o sygnalizacji i znakach drogowych

Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodziło w obszarze zabudowanym, jednak najtragiczniejsze w skutkach były wypadki poza obszarem zabudowanym – w co trzecim wypadku zginął człowiek.

Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej wypadków z udziałem pieszych z najtragiczniejszym skutkiem zanotowano w miesiącach jesienno-zimowych (październik–grudzień).

Najwięcej osób zginęło w listopadzie –137 osób (15,7 proc.) i w grudniu – 134 (15,3 proc.), natomiast najwięcej osób rannych było w grudniu – 1166 (15,4 proc.). Na statystyki te największy wpływ mają warunki klimatyczne, a zwłaszcza gorsza widoczność przy szybko zapadającym zmierzchu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA