fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Policja i straż miejska będą mogły wystawiać mandaty na starych bloczkach

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Jest już projekt, który pozwoli policji i innym służbom korzystać ze starych bloczków mandatowych przez najbliższe trzy lata.

Od września straż miejska, policja i inne służby powinny wystawiać mandaty na blankietach według nowego wzoru. Skarbówka sygnalizowała jednak problem z ich dostarczeniem na czas. Nowych nie było. Nie było też zapowiedzi, że będą.

– Jeśli rząd nie przedłuży stosowania starych, na jesieni może nie być mandatów za wykroczenia, nie tylko drogowe – grzmiała skarbówka.

W czym rzecz?

Otóż 1 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, które dostosowuje formularze mandatów karnych do znowelizowanego w październiku 2018 r. kodeksu wykroczeń.

Nowelizacja m.in. wydłużyła z 7 do 14 dni termin na uiszczenie grzywny w drodze mandatu karnego za łamanie przepisów drogowych, nieodśnieżenie chodnika czy picie alkoholu w miejscu publicznym. W konsekwencji zmienić się musiały same druczki mandatowe.

Dotychczasowe miały obowiązywać nie dłużej niż przez okres czterech miesięcy od dnia wejścia w życie tegoż rozporządzenia. Czyli do końca sierpnia 2019 r. I tu powstał problem.

W piątek do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie karania grzywną za wykroczenia. Przesądzono w nim, że dotychczasowe druki mandatowe będą ważne przez 36 miesięcy. W ten sposób problem został rozwiązany.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA