Reklama
Rozwiń

WSA: opieka naprzemienna a 500 plus

Spędzanie z dzieckiem dziesięciu dni w miesiącu może oznaczać opiekę naprzemienną.

Publikacja: 09.10.2017 08:11

WSA: opieka naprzemienna a 500 plus

Foto: Fotolia

Ojciec po rozwodzie opiekował się dzieckiem przez 1/3 miesiąca, połowę wakacji i połowę ferii. Zawarł z ich matką porozumienie, tzw. plan wychowawczy. Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, akceptując porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów ojca z dziećmi. Miejsce zamieszkania ustalono przy matce.

Ojciec chciał otrzymać część świadczenia wychowawczego ze względu na sprawowaną opiekę naprzemienną. Jednak i gmina, i samorządowe kolegium odwoławcze odmówiły mu prawa do 500+. Świadczenie otrzymała matka, choć to ojciec pierwszy o nie zawnioskował. W ocenie kolegium z literalnego brzmienia ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wyraźnie wynika, że opieka naprzemienna może mieć miejsce jedynie w wypadku, gdy w orzeczeniu sądu znajdowałby się zapis, że znajduje się ono pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu. W wyroku sądowym powinno znajdować się więc sformułowanie „opieka naprzemienna".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono