300 plus nie dla dzieci uczących się w zerówce

Przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat na zakup materiałów plastycznych ani oczekiwać ich dostarczenia.

Aktualizacja: 21.08.2018 06:49 Publikacja: 20.08.2018 17:49

300 plus nie dla dzieci uczących się w zerówce

Foto: AdobeStock

Czy świadczenie z programu „Dobry start" przysługuje także dzieciom rozpoczynającym naukę podczas rocznego przygotowania przedszkolnego? To pytanie coraz częściej pojawia się na różnych forach w internecie. Rodzice chcą wiedzieć, czy mogą liczyć na to świadczenie, kupując dzieciom wyposażenie do zerówki.

Nożyczki potrzebne wszystkim

Okazuje się, że nie. Wsparcie z programu „Dobry Start" przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole. Program nie obejmuje dzieci uczęszczających na przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. zerówce prowadzonej w szkole – wyjaśnia na swojej stronie internetowej resort rodziny i pracy.

Czytaj też: Kto może liczyć na świadczenie 300 plus

Dlaczego? Jak tłumaczy „Rzeczpospolitej" Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, 300+ ma pomóc wyposażyć dzieci np. w plecaki, piórniki czy materiały plastyczne potrzebne do nauki w szkole.

– Rodzice przedszkolaków ani dzieci idących do zerówki takich kosztów nie ponoszą – tłumaczy rzeczniczka.

Wielu rodziców czuje się tym jednak pokrzywdzonych.

– Co roku w przedszkolu mojego dziecka dostaję listę materiałów plastycznych, które muszę dostarczyć do końca września. Są to m.in. różnego rodzaju kredki, bloki, klej, a nawet nożyczki – co roku nowe – mówi czytelniczka, której dziecko uczęszcza do publicznego przedszkola na Mazowszu. – Wyprawkę muszę przygotować także w tym roku, a syn idzie do zerówki – dodaje.

Czytaj też: Jakich formalności dopełnić, żeby otrzymać 300+

Listy są nielegalne

Placówki, które zmuszają rodziców do takich inwestycji, robią to bezprawnie. „Nauka w przedszkolach i szkołach publicznych jest bezpłatna. Zasada ta została wyrażona w Konstytucji RP (art. 70 ust. 2). Oznacza to, że przedszkole i szkoła publiczna (i żaden z jej organów wewnętrznych, np. dyrektor) – nie ma upoważnienia (prawnego, faktycznego) do ustanawiania jakichkolwiek obowiązkowych opłat dla potrzeb realizacji zadań oświatowo-wychowawczych" – poinformowało „Rz" biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyjaśniło także, że samorząd ma obowiązek zapewnić warunki do nauki, tj. „wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczo-profilaktycznych oraz wykonywania innych zadań statutowych (art. 10 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe). Pobieranie zatem dodatkowych opłat na zakup tzw. wyprawki jest niezgodne z prawem – twierdzi resort edukacji.

Tylko chusteczki

Oznacza to, że od rodziców takich dzieci można pobierać wyłącznie opłaty za wyżywienie oraz odgórnie ustalone opłaty (1 zł) za godzinę pobytu dziecka w placówce ponad bezpłatne pięć godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Ponadto, by wspierać działalność statutową szkoły lub przedszkola, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Przedszkole może też oczekiwać dostarczenia środków higienicznych, takich jak chusteczki do nosa czy szczoteczki do zębów.

Świadczenia

Do uczniów trafiło ponad 250 mln zł

Do 10 sierpnia z programu „Dobry start" wypłacono 848,6 tys. świadczeń. Do rodzin trafiło już 254,6 mln zł – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Pracy. Do 10 sierpnia złożono 1 894 660 wniosków, w tym drogą tradycyjną (papierową) 671 169 wniosków. Samorządy w tym okresie przyznały 1,8 mln świadczeń.

Na swoich kontach pieniądze mają już ci, którzy złożyli wnioski drogą elektroniczną jeszcze w lipcu. Ministerstwo Rodziny zapewnia, że po złożeniu pism do końca sierpnia można liczyć na wypłatę pieniędzy do końca września.

Czy świadczenie z programu „Dobry start" przysługuje także dzieciom rozpoczynającym naukę podczas rocznego przygotowania przedszkolnego? To pytanie coraz częściej pojawia się na różnych forach w internecie. Rodzice chcą wiedzieć, czy mogą liczyć na to świadczenie, kupując dzieciom wyposażenie do zerówki.

Nożyczki potrzebne wszystkim

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów