fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

#RZECZoPRAWIE: Rzońca o programie PO "Niższe podatki, wyższa płaca"

Andrezj Rzońca
tv.rp.pl
- Program "Niższe podatki, wyższa płaca" ma dwa elementy. Pierwszy to obniżenie sumy PIT, składki na NFZ, składek ZUS z dzisiejszych ok. 40 proc. lub od przyszłego roku nawet 50 proc. do maksymalnie 35 proc. - mówił w programie #RZECZoPRAWIE prof. Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

- Z tej części będą mogli skorzystać wszyscy pracujący - dodał.

Drugim elementem pomysłu PO ma być premia za aktywność, która ma trafić do tych osób, których zarobki nie przekraczają dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (w bieżącym roku jest to 4,5 tys. zł).

- W przypadku osoby zarabiającej pensje minimalną premia wyniesie 500 zł tj. wzrost o 38 proc. - powiedział ekspert.

- Osoby lepiej zarabiające też dostaną więcej. Płaca osoby zarabiającej 4,5 tys. zł wzrośnie o 9 proc. - dodał.

Zdaniem ekonomisty, to praca osób najmniej zarabiających jest najbardziej wrażliwa na wysokość opodatkowania i to te osoby przede wszystkim powinny otrzymać wsparcie.

- Jednocześnie powinniśmy jak najwięcej osób wciągać na rynek pracy, zachęcać do aktywności, bo polska gospodarka nie będzie się rozwijać, jeżeli zabraknie rąk do pracy - kontynuował.

Rzońca przytoczył prognozy demograficzne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że w najbliższych latach będzie ubywać pracowników.

- W 2040 r. liczba emerytów przypadających na osobę w wieku aktywności zawodowej będzie dwukrotnie wyższa niż dziś - wyjaśnił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA