fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Zasiłek opiekuńczy: rząd podał, do kiedy rodzice dostaną pieniądze

Adobe Stock
Zasiłki dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi w domach, zostają przedłużone do 24 maja. Dotyczy to także rodziców, którzy nie zdecydują się na powrót ich dzieci do żłobków i przedszkoli - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

- Rząd zdecydował się na to, żeby dać możliwość samorządom uruchomienia przedszkoli i żłobków, ale jednocześnie rząd podjął decyzję, by w przypadku, gdy samorząd nie zdecyduje się na otwarcie żłobka i przedszkola, będzie nadal wypłacane świadczenie opiekuńcze dla osób, które do tej pory miały takie prawo. Nowe rozporządzenie, które zostało przyjęte przez Radę Ministrów, zakłada również, że w przypadku, gdy żłobek albo przedszkole będzie otwarte i nawet będzie możliwość kierowania dziecka do opieki, to w przypadku, gdy rodzic podejmie decyzję, że samodzielnie kontynuuje opiekę, to nadal będzie miał wypłacane świadczenie opiekuńcze -  powiedział Piotr Müller Polskiemu Radiu.

Rozporządzenie w tej sprawie  zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 1 maja 2020r. pod poz. 790.

Jak czytamy w nim, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 24 maja 2020 r.

Zasiłek przysługuje również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku zCOVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 24maja 2020r.

Zasiłek przysługuje także ubezpieczonemu oraz funkcjonariuszowi, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od 4 maja 2020 r.

Czytaj też:

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 maja mogą być otwarte żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do organów zarządzających placówkami. Niektóre samorządy (m.in. władze Warszawy, Gdańska, Białegostoku, Gliwic, Chorzowa i Tychów) zapowiedziały, że na ich terenie placówki te będą zamknięte po 6 maja, inne dopiero analizują sytuację.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA