fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Jak zwiększyć aktywność zawodową osób 50 plus - rząd nie ma pomysłu

Adobe Stock
Choć problem rosnącej liczby osób starszych i ich niskiej aktywności zawodowej jest znany od lat, ciągle nie ma skutecznego programu, który zachęciłby je do dłuższej obecności na rynku pracy.

Posłowie z sejmowej Komisji Senioralnej poprosili Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przedstawienie informacji o możliwościach rozwoju przedsiębiorczości oraz aktywności zawodowej osób 50+.

Czytaj też:

Z przedstawionych informacji wynika, że brakuje konkretnego planu na wsparcie tej grupy społecznej. MPiT przyjmuje bowiem, że te osoby mogą korzystać z przyjętych ostatnio rozwiązań dotyczących tzw. pasa startowego dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Chodzi o zwolnienia ze składek dla osób rozpoczynających działalność czy zmniejszenie składek dla osób z niskimi przychodami z działalności gospodarczej. Te rozwiązania są jednak zaadresowane do wszystkich pragnących sprawdzić się w biznesie. Trudno uznać to za rozwiązania przyjęte z myślą o osobach 50+. Tymczasem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest obecnie zarejestrowanych przeszło milion osób powyżej 50 lat jako prowadzące działalność gospodarczą. Blisko jedna szósta wniosków o rejestrację nowo zakładanej działalności pochodzi z tej grupy wiekowej.

Podobnie jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co prawda z Funduszu Pracy wydano w zeszłym roku przeszło 200 mln zł na aktywizację zawodową osób 50+, ale problemem jest społeczne przekonanie, że osiągnięcie wieku emerytalnego jest momentem zakończenia aktywności zawodowej, i  resort stawia na zmianę podejścia do aktywności w tej grupie wiekowej.

Okazuje się, że w tym zakresie największą aktywnością wykazują się organizacje pozarządowe.

– Ruszamy właśnie z akcją społeczną promującą aktywność osób starszych na przykładzie pani Lucyny Orłowskiej, która zdecydowała się na założenie działalności gospodarczej w wieku 79 lat – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. – Mamy też propozycje zmian np. podatkowych, tak by zachęcić seniorów do pracy. Myślę, że rząd powinien jednak zapytać samych zainteresowanych, czego potrzebują, aby być dłużej na rynku pracy, czy też jak zachęcić ich do zakładania własnej działalności.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA