Koronawirus: jak ma się zarejestrować bezrobotny bez dostępu do internetu

- Potrzebne są jasne wytyczne dla powiatowych urzędów pracy, jak rejestrować bezrobotnych, którzy nie mogą złożyć wniosku przez internet – pisze zastępca rzecznika praw obywatelskich do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Publikacja: 02.04.2020 15:15

Koronawirus: jak ma się zarejestrować bezrobotny bez dostępu do internetu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rejestracja bezrobotnych odbywa się dziś bezproblemowo drogą elektroniczną.

Czytaj także: Koronawirus: praca z domu także w czasie kwarantanny

Problemy pojawiają się w przypadku osób, które nie mają dostępu do internet, nie umieją z niego korzystać. Mogą one łatwo stracić prawa związane z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej (w tym uzyskaniem prawa do zasiłku, czy też ubezpieczenia zdrowotnego).

Pani Marlena Maląg

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Szanowna Pani Minister,

w związku ze stanem epidemii, wywołanym chorobą COVID-19, masowymi powrotami obywateli polskich z zagranicy, a także prognozowanym wzrostem bezrobocia, ujawnił się problem dotyczący rejestracji osób bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy.

Z doniesień medialnych oraz analizy stron poszczególnych powiatowych urzędów pracy wynika, że urzędy przyjęły różnego rodzaju sposoby obsługi osób chcących się zarejestrować jako bezrobotne. Wszystkie urzędy pracy rejestrują osoby zainteresowane internetowo, niektóre z nich wskazują też na możliwość rejestracji drogą pocztową oraz poprzez wrzucanie zakopertowanych dokumentów do koszy wystawionych w urzędzie lub przed urzędem. Tylko nieliczne, pojedyncze urzędy przewidują możliwość rejestracji w trakcie osobistej wizyty osoby zainteresowanej (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty).

Z posiadanych przez Rzecznika informacji wynika, że bezproblemowo odbywa się rejestracja dokonywana drogą elektroniczną. Natomiast problemy pojawiają się w przypadku osób nie mających dostępu do Internetu lub osób nie posługujących się w sposób biegły narzędziami elektronicznymi, które de facto pozbawione są możliwości uzyskania statusu bezrobotnego lub uzyskają go z pewnym opóźnieniem (okres, w którym przesyłka będzie wpływała do urzędu; w części urzędów korespondencja w formie papierowej jest poddawana kilkudniowej kwarantannie) albo go nie uzyskają (zagubienie przesyłki pocztowej przez operatora).

W związku z tym, że osoby mające problemy z rejestracją mogą być pozbawione praw związanych z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej (w tym uzyskaniem prawa do zasiłku, czy też ubezpieczenia zdrowotnego), zwracam się do Pani Minister – na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2018 r., poz. 2179 ze zm.) – z prośbą o podjęcie działań umożliwiających w miarę bezproblemową rejestrację wszystkim osobom zainteresowanym uzyskaniem statusu bezrobotnego, a także działań dążących do ujednolicenia przyjętych przez powiatowe urzędy pracy sposobów działania w stosunku do osób chcących się zarejestrować.

Z poważaniem

Stanisław Trociuk

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Rejestracja bezrobotnych odbywa się dziś bezproblemowo drogą elektroniczną.

Czytaj także: Koronawirus: praca z domu także w czasie kwarantanny

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP