fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Pawlak o obniżeniu pensji polityków: Lekka komedia

Fotorzepa/Jerzy Dudek
- Kto inny zawinił, a kto inny dostanie baty - tak były premier Waldemar Pawlak skomentował w TVN24 fakt, że po społecznym niezadowoleniu z wysokich nagród otrzymywanych przez ministrów rządu Beaty Szydło, PiS podjął decyzję o obniżeniu wynagrodzeń posłów, senatorów i samorządowców.

- To trochę już wygląda na lekką komedię - mówił Pawlak. Po tym jak badania opinii publicznej wskazały, ze większość Polaków krytykuje nagrody przyznawane przez Szydło swoim ministrom (w 2017 roku każdy otrzymał nagrody w łącznej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie), Komitet Polityczny PiS podjął decyzję, że członkowie rządu Szydło przekażą otrzymane nagrody na Caritas, a PiS przeprowadzi przez Sejm przepisy obniżające wynagrodzenie parlamentarzystów, ale również prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Pawlak ocenił, że w całej tej sprawie samorządowcom "dostaje się rykoszetem, zupełnie bez potrzeby". - Niechże się ta lokalna społeczność sama rządzi - dodał przekonując, że to lokalni mieszkańcy "najlepiej oceniają, czy ktoś jest dobrym, solidnym gospodarzem, potrafi zadbać o sprawy lokalne".

Mówiąc o kwestii wynagrodzeń dla polityków Pawlak zauważył, że przez wiele lat poprzednich rządów "wynagrodzenia, szczególnie administracji na wyższych stanowiskach, były zamrożone" i dlatego temat wynagrodzeń dla polityków powinien stać się tematem "otwartej dyskusji także z udziałem opozycji". Jednak - jak dodał były wicepremier - w tej sprawie "demagogia dogoniła samych autorów".

- Wszystko staje się przedmiotem sporu i efekt jest taki, że trudno jest mówić o sprawnym zarządzaniu państwem - podsumował Pawlak.

Z oświadczenia majątkowego premier Beaty Szydło za 2017 rok wynika, że szefowa rządu zarabiała miesięcznie ok. 19 tys. zł netto. Wynagrodzenie zasadnicze ministra w 2017 roku wynosiło 12700 zł brutto, ale do tego należy doliczyć dodatki - np. stażowe, nagrody jubileuszowe etc.

Średnie wynagrodzenie w Polsce w grudniu 2017 roku wynosiło  4 973,73 zł brutto.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA