fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nowa partia w Szwecji. Czy specjalnie dla muzułmanów

shutterstock
Ugrupowanie Niuans oficjalnie ma reprezentować społeczeństwo wielokulturowe.

Jego założyciel Mikail Yüksel został z hukiem, tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r., wyrzucony z Partii Centrum za związki z turecką organizacją Szare Wilki. Ta ultraprawicowa formacja terrorystyczna powstała w 1969 r. Za powiązania z tą organizacją został także zmuszony do dymisji w poprzednim rządzie minister ds. mieszkań i rozwoju miast, Mehmet Kaplan z partii Zielonych, gdy okazało się, że obchodził ramadan z liderem Szarych Wilków w Szwecji.

Yüksel twierdzi, że nigdy nie ukrywał, że jego ojciec był aktywny w tureckich Szarych Wilkach, co sprawiło, że on również miał kontakty z przedstawicielami tego skrajnego ugrupowania. Jednak, dodaje, na współpracę z nimi nigdy nie wyraził zgody.

Teraz mówi, że ugrupowania mainstreamu zawiodły mieszkańców przedmieść, dlatego on pragnie reprezentować tamtejsze wielokulturowe społeczeństwo. Chce się też domagać, by muzułmanie otrzymali status mniejszości narodowej. Mają go teraz Samowie, Żydzi, Romowie, Finowie szwedzcy i Finowie tornedalscy. Nowe ugrupowanie ma się skoncentrować na walce z islamofobią i rasizmem, na integracji i dramatycznym braku mieszkań.

„Szwedzcy muzułmanie przeżywają na co dzień fizyczne i werbalne ataki o rasistowskim charakterze – tłumaczy Mikail Yüksel. Według danych Rady Prewencji Przestępstw liczba przestępstw z nienawiści z islamofobicznym przesłaniem od 2009 r. stale rośnie, mało jest natomiast oskarżeń wobec sprawców. Według Yüksela islamofobia powinna być osobną kategorią przestępstw.

Posłanka antyimigracyjnej partii Szwedzkich Demokratów Katja Nyberg mówi „Rz", że żądanie statusu mniejszości narodowej dla muzułamanów dla jest nierealne. Podobnie jak postulat Niuansu stworzenia prawa przeciwko islamofobii. – Jak można stworzyć prawodawstwo przeciwko fobii i gdzie wyznaczyć tego granicę? Poza tym mamy już ustanowione w prawie przestępstwa z nienawiści – dodaje.

Muzułmanów jest ok. 1,1 miliona (według oficjalnych danych 800 tys.) – gdyby zagłosowali na swoją partię, to mogliby otrzymać 17 proc. głosów, ocenia Katja Nyberg. Muzułmanie odebraliby elektorat przede wszystkim socjaldemokratom. – W mediach mainstreamowych jest kompletna cisza, bo powstanie Niuansu to kwestia drażliwa i niewygodna. Nie wiadomo, jak się do tego odnieść, jednak nikt nie pragnie wchodzić w konflikt z tą grupą – zaznacza Nyberg.

Yüksel zapewnia, że Niuans nie jest i nie będzie partią muzułmanską. „Jestem dumnym praktykującym muzułmaninem, etnicznym Turkiem, ale też dumnym Szwedem. Ugrupowanie nie należy do grupy religijnej czy etnicznej" – deklaruje na Facebooku. Apeluje do byłych członków Zielonych – Kaplana oraz Yasri Khana, politycznie spalonych, bo uznanych za nieprzestrzegających wartości – o przyłączenie się do Niuansu. Khan jest sekretarzem generalnym organizacji Szwedzcy Muzułmanie dla Pokoju i Sprawiedliwości. Był zmuszony zrzec się wszelkich funkcji w Zielonych na fali krytyki, gdy odmówił podania ręki dziennikarce. Powoływał się na zasadę islamu dotyczącą unikania fizycznych kontaktów między kobietami i mężczyznami, ale nic to nie pomogło.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA