Wakacje za kratami w azjatyckiej celi

Ignorantia iuris nocet głosi rzymska paremia prawnicza – nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego też warto poczytać o lokalnych przepisach karnych, w kraju do którego się wybieramy. W zależności od kultury w egzotycznych krajach karane potrafią być nawet zupełnie prozaiczne dla człowieka Zachodu czyny.

Aktualizacja: 23.06.2018 11:59 Publikacja: 19.06.2018 21:53

Wakacje za kratami w azjatyckiej celi

Foto: AFP

W 2015 r. głośna była sprawa dwóch dwudziestoletnich Niemców, którzy wdarli się do zajezdni kolejowej w Singapurze i namalowali graffiti na jednym z wagonów. Zostali skazani na dziewięć miesięcy więzienia i chłostę. Wyrok wykonano. Chłosta w wersji singapurskiej wygląda tak, że ukaranych przywiązuje się pasami do drewnianej tablicy i pałką z rattanu (rodzaj palmy) uderza się skazańca w gołe pośladki. Nie są to razy, które godzą wyłącznie w dumę chłostanych, bowiem uderzenie rattanową pałką jest bardzo bolesne i wystarczy, by rozciąć skórę.

Nie tylko wandale mogą się obawiać w Singapurze chłosty. Kara ta wymierzana jest również obcokrajowcom, którzy pozostali w kraju pomimo wygaśnięcia wizy. Chłosta się również za przestępstwa seksualne, porwania i zażywanie narkotyków.

W 1994 r. głośna była sprawa amerykańskiego turysty Michaela Faya, nastoletniego chłopaka, oskarżonego o kradzież i akt wandalizmu, za którym wstawił się Bill Clinton. Dyplomatyczna interwencja skończyła się redukcją kary z sześciu do czterech uderzeń pałką.

Ale chłosta blednie w obliczu kary śmierci, którą w Singapurze regularnie się wykonuje, na przekór międzynarodowym protestom. Singapur ma najwyższy wskaźnik wykonanych w świetle prawa egzekucji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców Singapuru. Tuż za nimi na niechlubnym podium znajduje się Arabia Saudyjska.

W 2015 i 2016 r. wykonano po cztery egzekucje w roku. W 2017 r. dwa razy tyle. Od początku 2018 r. wykonano już w azjatyckim państwie dwa wyroki. Większość przypadków związana jest z handlem narkotykami, ale najwyższy wyrok można usłyszeć nie tylko za morderstwo, ale też za zdradę stanu bądź przygotowanie zamachu stanu.

Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem