fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Winnicki do Lewicy i KO: Macie już krew na rękach

Robert Winnicki, poseł Konfederacji, lider Ruchu Narodowego
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- W Poznaniu lewicowi bojówkarze zranili nożem jednego z obrońców Kościoła. Tak propaganda Lewicy i Koalicji Obywatelskiej działa dzisiaj na ulicach polskich miast - powiedział we wtorek w Sejmie poseł Konfederacji Robert Winnicki. W środę policja poinformowała, że ustala, co stało się przed kościołem przy ul. Fredry. Na miejscu funkcjonariusze zastali mężczyznę z urazem nogi, który nie wymagał hospitalizacji.

W Polsce od kilku dni trwają organizowane m.in. przez "Strajk Kobiet" protesty przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W niedzielę demonstranci gromadzili się przed kościołami, w niektórych miejscach dewastując elewację budynków i przerywając msze. Świątyń zaczęły bronić m.in. osoby związane ze środowiskami narodowymi. We wtorek do obrony Kościoła wezwał członków i sympatyków PiS wicepremier Jarosław Kaczyński.

Dowiedz się więcej:

Policja ustala, co zaszło przed kościołem w Poznaniu

Kaczyński o protestach: Ten atak ma zniszczyć Polskę

Komentarze po słowach Kaczyńskiego: ogłasza stan wojenny

We wtorek wieczorem w Sejmie Adam Szłapka (KO) złożył wniosek o przerwę w celu wysłuchania informacji premiera o stanie bezpieczeństwa państwa. Ocenił, że prezes PiS przyznał, że państwo nie radzi sobie z kryzysem, zarzucił Kaczyńskiemu wzywanie do walki "bojówek partyjnych". - Pan sprowadza swoim zachowaniem olbrzymie protesty w Polsce w czasie pandemii, to jest zbrodnia - powiedział Szłapka.

Po nim głos zabrał poseł Konfederacji Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego. - Rzeczywiście powinniśmy wysłuchać informacji, dlatego że przed chwilą Radio Poznań podało informację, że właśnie w tym mieście atakujący bojówkarze lewicowi zranili jedną osobę nożem, która trafiła do szpitala - powiedział. Powołując się na informacje stacji dodał, że obrońcy kościoła zostali w Poznaniu zaatakowani gazem łzawiącym, trzonkami od siekier i nożami.

- Tak propaganda Lewicy i propaganda Koalicji Obywatelskiej właśnie w ten sposób działa dzisiaj na ulicach polskich miast. Macie już dzisiaj krew na rękach - powiedział Winnicki, zwracając się ku lewej stronie sali posiedzeń.

- A wy z wicepremierem Kaczyńskim na czele, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, jesteście odpowiedzialni za to, że cztery dni dochodzi do profanowania świątyń na terenie całego kraju, a policja stoi biernie i przygląda się temu - dodał, zwracając się w stronę ław PiS.

Czytaj także:
Prymas Polski: Nie odpowiadajcie agresją na profanacje

Winnicki podkreślił, że to nie działacze, lecz służby bezpieczeństwa powinny bronić kościołów, "a nie pozwalać na te ekscesy".

Wcześniej Radio Poznań zamieszczając nagranie ukazujące fragment incydentu podało, że uczestnicy wtorkowych demonstracji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaatakowali grupę katolików, którzy ochraniali kościół przy ul. Fredry w Poznaniu. Jedna osoba została ranna. - Kiedy się wycofywaliśmy, zaatakowano nas drewnianymi trzonkami od siekier i raniono jednego z nas nożem w nogę - powiedział jeden z zaatakowanych.

Według Radia Poznań, policja spisała obrońców kościoła, a funkcjonariusze "rannego polecili zawieźć na SOR".

W środę o sprawę w Polskim Radiu 24 pytany był podkom. Piotr Garstka z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Poinformował, iż z "bardzo wstępnych informacji" policji wynika, że we wtorek wieczorem w Poznaniu jedna grupa osób broniła wejścia do kościoła, a druga chciała ją zaatakować. Przekazał, że na miejscu zdarzenia policjanci zastali osobę z urazem nogi, która nie wymagała hospitalizacji.

Źródło: rp.pl / Radio Poznań
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA