fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Cichanouska z dwudniową wizytą w Polsce

tsikhanouskaya2020.by
Dziś dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczyna Swiatłana Cichanouska, rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi i według opozycji rzeczywista ich zwyciężczyni. Cichanouska rano spotkała się z premierem Morawieckim, w ciągu dnia spotka się też z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą i wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

Mateusz Morawiecki rozmawiał z białoruska opozycjonistką o sytuacji w jej ojczyźnie, gdzie od 9 sierpnia, dnia wyborów, nieustannie trwają protesty przeciwników Łukaszenki, brutalnie tłumione przez milicję.

Po rozmowie w Kancelarii Premiera Morawiecki z Cichanouską udali się do Domu Białoruskiego przy Wiejskiej.

Potem liderka białoruskiej opozycji wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim.

Jeszcze dziś Swiatłana Cichanouska ma się spotkać z Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Na czwartek, który będzie drugim i ostatnim dniem wizyty, zaplanowany jest udział Cichanouskiej w Forum Ekonomicznym w Karpaczu oraz spotkanie z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Borysem Budką.

Swiatłana Cichanouska od kilku tygodni przebywa na Litwie, dokąd wyjechała po zastraszeniu jej przez białoruskie służby.

Wyniku wyborów nie uznaje. Już 10 sierpnia złożyła oficjalną skargę w białoruskiej CKW, która ogłosiła, że Łukaszenko zdobył w wyborach ponad 80 proc. poparcie, a na Cichanouską oddało głos niewiele ponad 10 proc. uczestniczących w wyborach.

Powtórzenia wyborów na Białorusi domaga się Rada Europejska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA