fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dworczyk: Nie ma oficjalnej decyzji ws. konwencji stambulskiej

- Konwencja stambulska budzi ogromne kontrowersje. Dyskutowaliśmy o tym w Porozumieniu. Popieram wypowiedzenie tej konwencji - mówiła w zeszłym tygodniu wicepremier Jadwiga Emilewicz. Michał Dworczyk zaznaczył, że w sprawie konwencji stambulskiej nie ma decyzji rządu
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Wiele osób zwraca uwagę na problem, że pod zapisami o absolutnie słusznej sprawie, jaką jest obrona praw kobiet, są przemycane pewne ideologiczne zapisy - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, komentując dyskusję dotyczącą tzw. konwencji stambulskiej. Zaznaczył, że w jej sprawie „nie ma oficjalnej, jednoznacznej decyzji” polskiego rządu.

Dworczyk podkreślił, że „Polska ma bardzo dobrze funkcjonujące prawo chroniące kobiety”. - Wiele osób zwraca uwagę na problem, że pod zapisami o absolutnie słusznej sprawie, jaką jest obrona praw kobiet, są przemycane pewne ideologiczne zapisy - powiedział.

Komentując oświadczenie Mariji Pejčinović Burić, sekretarz generalnej Rady Europy, która stwierdziła, iż „Zapowiedzi przedstawicieli rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące", Dworczyk odparł, że „jeśli spojrzymy na rzeczywiste zapisy prawne, Polska jest absolutnym liderem, jeżeli chodzi o ofiary przestępstw, o prawa kobiet”. - Dyskutujmy o faktach, a nie próbujmy wrzucić tego w politykę - dodał.

- Fakty bronią nas i nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów - zapewnił, zaznaczając, że nie ma na agendzie dyskusji na ten temat. Pytany o przyszłość zapowiedzianego przez Zbigniewa Ziobrę wniosku, Dworczyk zapowiedział, że będzie on „przedmiotem rozmów wewnątrz rządu”.

W ostatnim tygodniu za wypowiedzeniem Konwencji opowiedziała się wicepremier Jadwiga Emilewicz. - Konwencja stambulska budzi ogromne kontrowersje. Dyskutowaliśmy o tym w Porozumieniu. Popieram wypowiedzenie tej konwencji - powiedziała.

W poprzedni czwartek Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris zapowiedzieli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jego celem jest m.in. wypowiedzenie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, potocznie konwencji stambulskiej. Dzień później w TV Trwam Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji.

Dowiedz się więcej: Marlena Maląg: Przygotowujemy się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej

REKLAMA

W sondażu, przeprowadzonym przez agencją badawczą SW Research dla „Rzeczpospolitej”, przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej opowiedziało się 62 proc. respondentów. Decyzję taką poparło 15 proc. ankietowanych.

Źródło: rp.pl/ Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA