Orędzie prezydenta. "Koronawirus to sprawa każdego Polaka"

- Pamiętajmy, nauczeni doświadczeniami innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Aktualizacja: 10.03.2020 19:02 Publikacja: 10.03.2020 18:47

Orędzie prezydenta. "Koronawirus to sprawa każdego Polaka"

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna - zaczął prezydent.

- Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemi; jak poważna staje się sytuacja w Hiszpanii, Francji czy Niemczech, które odnotowują po kilkaset nowych zachorowań dziennie - mówił.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce i na świecie. Relacja na żywo

Przypominając, że w ostatnich dniach koronawirus dotarł do Polski Andrzej Duda dodał, że "spodziewaliśmy się tego". - Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć - oświadczył.

"Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie"

Prezydent zapewnił, że władze podjęły "odpowiednie kroki" by przygotować się na nadejście wirusa. - Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki - powiedział.

Duda zapewnił, że władzy przyświeca zasada "po pierwsze zapobieganie i ochrona" i że pozostaje w stałym kontakcie z premierem, ministrami zdrowia oraz spraw wewnętrznych. - Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję - powiedział.

"Sprawa jest poważna"

Prezydent zaapelował, by "ze zrozumieniem" podejść do działań podejmowanych w związku z koronawirusem.

- Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i do nich się stosować. Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku pamiętajmy równocześnie, nauczeni doświadczeniami innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć.

- Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka. Oczywiście, to na nas, rządzących, spoczywa największa odpowiedzialność. Mam tego pełną świadomość i nie uchylam się od niej - oświadczył w orędziu prezydent.

"Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena"

Duda przypomniał o zwołanym na jego prośbę specjalnym posiedzeniu Sejmu ws. koronawirusa i uchwalonej później specustawie. Zaznaczając, że na wtorek zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego "by rząd i przedstawiciele opozycji mogli ze mną wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa" podziękował uczestnikom za dialog a opozycji za "odpowiedzialną postawę".

- Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem - podkreślił.

Prezydent ocenił, że w sytuacji zagrożenia "ważne jest odpowiedzialne zachowanie". - Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako prezydent zwracam się do wszystkich moich rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena - powiedział.

Andrzej Duda zaapelował o otaczanie szczególną opieką osób starszych i samotnych.

- Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć, wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności - zakończył.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

W Polsce potwierdzono dotąd 22 przypadki koronawirusa (żadnego śmiertelnego).

Polityka
Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa
Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim