fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Morawiecki: Przełomowa wizyta Macrona otwiera nowy rozdział współpracy

AFP
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali wspólną deklarację w zakresie polityki europejskiej.

Na wspólnej z francuskim przywódcą konferencji prasowej po podpisaniu deklaracji premier wyraził zadowolenie z wizyty prezydenta Francji w Polsce podkreślając, że może nazwać ją "przełomową". Mateusz Morawiecki dodał, że wiele przedyskutowanych tematów otwiera "nowy rozdział naszej współpracy".

Morawiecki poinformował, że z Macronem zobowiązał się do odnowienia działań w ramach formatu Trójkąta Weimarskiego. Premier zwrócił uwagę, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polska, Francja i Niemcy stanowią 42 proc. populacji UE. Mówiąc, że "handel łączy państwa i narody" podkreślał, że z uwagi na wielkość eksportu Polska jest dla Francji ważniejsza niż Rosja czy Japonia.

Następne spotkanie Trójkąta Weimarskiego ma być zorganizowane we Francji. Macron oświadczył, że chciałby, by doszło do niego przed latem, po wyborach prezydenckich w Polsce. Prezydent określił planowane spotkanie mianem "ważnego filara" nowego rozdziału, który zostaje otwierany między zainteresowanymi państwami.

Odnosząc się do spraw związanych z obronnością szef rządu stwierdził, iż możliwość poszerzenia o partnerstwo polskie niemiecko-francuskich prac nad czołgiem nowej generacji przywitał "z ogromną radością". Zadeklarował wolę bliskiej współpracy z przemysłem francuskim w obszarze polityki obronnej i ocenił, że budowa europejskich przemysłów obronnych "jest bardzo ważna".

Szef rządu oświadczył, że Polska i Francja potwierdziły swe partnerstwo strategiczne, a oba państwa chcą "budować bardzo silną Europę" w zakresie obronnym przy współpracy z NATO. - Chcemy budować silne przemysły obronne, innowacyjne - deklarował Morawiecki.

Politycy rozmawiali także na tematy gospodarcze. Jak relacjonował polski premier, poruszone zostały m.in. kwestie walki z rajami podatkowymi, podatku cyfrowego, który miałby stanowić nowe źródło własne dla budżetu UE, podatku węglowym na zewnętrznych granicach Unii oraz walki z mafiami vatowskimi na poziomie europejskim, a także poszerzenia współpracy dotyczącej elektromobilności oraz likwidacji barier na jednolitym rynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA