fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Śpiewak: Konfederacja jest czysto antysemickim ugrupowaniem

Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz
"Czysto antysemickim ugrupowaniem" nazwał Konfederację prof. Paweł Śpiewak. W rozmowie z RMF FM socjolog ocenił też, że brak Władimira Putina na obchodach w Auschwitz to błąd.

Paweł Śpiewak był pytany o poniedziałkowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. "Dużym błędem" nazwał fakt, że na uroczystości nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin.

Socjolog zwrócił uwagę, że w Auschwitz zginęło kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich więźniów. - Próby śmierci w komorach gazowych były wykonywane na jeńcach radzieckich. Wreszcie ta armia radziecka była pierwsza, która przybyła do Auschwitz - zaznaczył.

To, że w obchodach wezmą udział prezydenci Litwy i Ukrainy, ale nie Rosji, Paweł Śpiewak określił jako "fundamentalne nieporozumienie". Odnosząc się też do niedawnego Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie socjolog ocenił, że na "6 mln pomordowanych (...) zaczyna się robić handel polityczny". - I to jest dla mnie przerażające. To znaczy w gruncie rzeczy i premier Izraela, i prezydent Rosji, i parę innych jeszcze bardzo wybitnych osobistości biorą udział w tego typu spektaklu. Jestem przerażony tym - mówił.

Ponieważ organizatorzy Światowego Forum Holokaustu nie przewiedzieli możliwości zabrania głosu przez prezydenta Polski, Andrzej Duda zbojkotował obchody w Izraelu. W Jerozolimie głos zabrali m.in. prezydenci Rosji, Niemiec, Francji i Izraela orz brytyjski następca tronu.

Zdaniem Pawła Śpiewaka, przemówienia na Światowym Forum Holokaustu, poza wystąpieniem Franka-Waltera Steinmeiera, były "pełne wspaniałych fraz, ale pełne fałszerstw". - Małych fałszerstw. Ale były. Czyli nawet politycy jak Macron czy książę Karol nie potrafili zdobyć się w tej sytuacji na mówienie w sposób uczciwy o tym, jak ta historia się rozwijała - stwierdził socjolog.

Ocenił, że odnosząca się do Holokaustu formuła "nigdy więcej" jest kłamstwem. Argumentował, że po Holokauście miało miejsce co najmniej sześć wielkich ludobójstw, a żadne wielkie państwo nie brało udziału w próbie "rozdzielenia tych sił, nadania spokoju".

Oceniając, że nie jest to zadanie polityczne Paweł Śpiewak powiedział, że Polacy mogą "pracować nad pamięcią". - To, co chcę powiedzieć nie dotyczy tylko Polski, ale jeżeli ugrupowanie Konfederacja, które jest czysto antysemickim ugrupowaniem... - zaczął.

Na uwagę, że za takie słowa będzie miał proces, Śpiewak dodał: - Dobrze, okej, proszę przeczytać Korwin-Mikkego, proszę zajrzeć do pism Krzysztofa Bosaka, tych jego utworów.

Zdaniem Śpiewaka, "dzieje się tak samo w całej Europie, a edukacja na temat Holokaustu "nie przebiła się". - Widać wyraźnie jak wielki jest ten opór przeciwko temu - stwierdził socjolog.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA