fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Na co Polska Fundacja Narodowa wydawała pieniądze? Jest sprawozdanie za 2018 rok

Fotorzepa / Jerzy Dudek
111 milionów złotych wydała w 2018 roku Polska Fundacja Narodowa. W opublikowanym przez nią sprawozdaniu brak dokładnych informacji, na co konkretnie przeznaczone zostały pieniądze wydane w ramach realizacji 48 projektów.

Polska Fundacja Narodowa (PFN) opublikowała datowane na 14 czerwca 2019 r. i podpisane 19 czerwca sprawozdanie z działalności za rok obrotowy 2018, na co miała czas do końca 2019 r.

PFN jest utrzymywana ze środków siedemnastu spółek Skarbu Państwa. W 2018 r. uzyskała przychody w wysokości 48,75 mln zł.

Od 1 stycznia 2018 r. zarząd fundacji pracował w składzie: Cezary Andrzej Jurkiewicz (prezes), Maciej Świrski i Antoni Kolek, natomiast od 13 lipca do 31 grudnia 2018 r. w składzie Filip Rdesiński (prezes), Robert Lubański i Cezary Andrzej Jurkiewicz. Według stanu na 31 grudnia 2018 r. fundacja zatrudniała 36 osób. W 2018 r. wypłaciła zatrudnionym pracownikom wynagrodzenia w wysokości niespełna 4 mln 368 tys. zł. Na wynagrodzenia dla członków zarządu przeznaczyła 634 tys. zł.

Według stanu z 31 grudnia 2018 r. fundacja miała na rachunku w PKO BP S.A. ponad 113 mln zł.

Na działalność statutową (48 projektów) w 2018 r. Polska Fundacja Narodowa przeznaczyła 104,96 mln zł. Najwięcej (33,4 mln zł) pochłonęła "promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą", w tym "ochrona jej wizerunku, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu w kraju i za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską i Naród Polski - Reputacja".

Przed rokiem na ten typ działalności PFN przeznaczyła niespełna 0,8 mln zł. Ani w poprzednim, ani w obecnym sprawozdaniu nie znalazły się szczegółowe informacje dotyczące tego jak wydane zostały pieniądze.

Podobnie pozostałe ujęte w sprawozdaniu informacje o działalności statutowej mają charakter ogólny. Na projekt "Polska w Ameryce" przeznaczono ponad 23 mln zł - ze sprawozdania nie wynika, na co konkretnie.

Ponad 12 mln zł wydano na "100 x 100", program zaproszenia do Polski stu "sławnych osób". Pierwszym gościem był były kierowca wyścigowy Mika Hakkinen. Ponad 9 mln zł poszło na dofinansowanie młodych sportowców ("team100").

Na projekt "Promocja Polski w 100 rocznicę niepodległości poprzez rejs jachtu oceanicznego - 'I love Poland'" wydano ponad 5,5 mln zł, zaś na "Rejs Niepodległości" - ponad 4,2 mln.

Niespełna milion złotych pochłonął projekt "Polskie dziedzictwo w Gruzji", "Polskie Dziedzictwo na Wschodzie" - 26,3 tys. zł, zaś film o rodzinie Ulmów - niecałe 7 tysięcy zł. Na liście projektów jest też "Konferencja naukowa" (koszt ponad pół miliona złotych) oraz "Debata Dziennikarzy" (niespełna milion złotych). Na "Śpiewnik" przeznaczono mniej niż 3 tys. zł.

Spot z aktorem Melem Gibsonem z okazji stulecia niepodległości Polski (w sprawozdaniu ujęty jako "Film '100 lecie Niepodległości'") kosztował 2,56 mln zł.

Najtańszy projekt fundacji w 2018 r. pochłonął 360,76 zł. Były to "wydarzenia kulturalne budujące wspólną płaszczyznę spotkań Żydów i Polaków oraz edukację międzykulturową związane ze świętem Chanuka".

Pełny tekst sprawozdania PFN dostępny jest w serwisie internetowym fundacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA