fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Aktywiści z Hongkongu proszą Kongres USA o ustawę w ich sprawie

AFP
Działacze prodemokratyczni z Hongkongu wzywają członków Kongresu USA do przyjęcia ustawy, która miałaby na celu walkę z naruszeniami praw człowieka w mieście. Odrzucają przy tym zarzuty, że byłoby to niestosowne mieszanie się USA w sprawy innego kraju.

- To nie jest apel o tzw. mieszanie się zagranicy. To apel o demokrację - oświadczyła piosenkarka i aktywistka z Hongkongu, Denise Ho podczas wysłuchania przed działającą przy Kongresie USA komisją ds. Chin (Congressional-Executive Commission on China), monitorującą przestrzeganie praw człowieka w Państwie Środka. W skład komisji wchodzą kongresmeni i senatorowie.

Z kolei Joshua Wong, sekretarz generalny partii Demosisto z Hongkongu podkreślał, że Pekin "nie może mieć wszystkiego" - czyli nie może z jednej strony odnosić korzyści gospodarczych z pozycji Hongkongu na świecie, a jednocześnie pozbawiać jego mieszkańców "socjopolitycznej tożsamości".

Kongres rozpatruje obecnie dwie ustawy związane z sytuacją w Hongkongu: jedna z nich nakłada na Waszyngton obowiązek dorocznego audytu w kwestii specjalnego traktowania Hongkongu przez USA w relacjach handlowych i stwarza podstawę do nałożenia sankcji na urzędników chińskich, którzy godziliby w autonomię miasta (projekt określany jest jako The Hong Kong Human Rights and Democracy Act).

Drugi projekt ustawy - PROTECT Hong Kong Act - stwarza możliwość wstrzymania do Hongkongu eksportu sprzętu używanego przez policję do tłumienia zamieszek. 

Żadna z ustaw nie była jeszcze poddawana głosowaniu.

W Hongkongu od czerwca trwają protesty, zainicjowane przez opór wobec projektu ustawy ws. ekstradycji, która pozwoliłaby na sądzenie obywateli Hongkongu przed podległymi Komunistycznej Partii Chin sądami w Chinach. Mieszkańcy Hongkongu uznali to za cios w swobody zagwarantowane im przez Chiny, w związku z przekazaniem kontroli nad Hongkongiem Państwu Środka przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Hongkong funkcjonuje w ramach Chin zgodnie z zasadą "jedno państwo - dwa systemy". Oznacza to w praktyce znaczną autonomię miasta, którego mieszkańcy mają m.in. prawo do organizowania demonstracji, a sądy w Hongkongu pozostają niezależne.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam zawiesiła sporne przepisy, ale protesty nie ustały. W czasie kolejnych demonstracji protestujący żądali całkowitego wycofania się z przepisów, dymisji Lam i zwolnienia z aresztów zatrzymanych uczestników protestów, a także wycofania zarzutów przeciwko nim.

Do eskalacji protestów doszło 1 lipca, gdy w rocznicę powrotu Hongkongu do Chin w mieście doszło do zamieszek. W ich trakcie setki protestujących wdarły się do siedziby lokalnego parlamentu, który został zdewastowany, a policja usunęła okupujących go demonstrantów dopiero po kilku godzinach.

9 lipca Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu oświadczyła, że budząca sprzeciw mieszkańców Hongkongu ustawa o ekstradycji do Chin "jest martwa". Mimo to sytuacja w mieście się nie uspokoiła.

5 sierpnia w Hongkongu doszło do strajku generalnego, który zakłócił m.in. funkcjonowanie międzynarodowego lotniska w byłej brytyjskiej prowincji. Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam oświadczyła, że fala protestów jaka przetacza się przez byłą brytyjską kolonię sprawia, że miasto znajduje się na krawędzi "ekstremalnie groźnej sytuacji" i jest wyzwaniem dla suwerenności Chin nad Hongkongiem.

12 sierpnia trwająca od trzech dni okupacja hali przylotów międzynarodowego lotniska w Hongkongu doprowadziła do jego zamknięcia przez władze.

25 sierpnia w czasie starć policji z demonstrantami funkcjonariusze policji z Hongkongu byli zmuszeni do użycia armatek wodnych i oddania strzału ostrzegawczego, aby odeprzeć "wyjątkowo agresywnych" demonstrantów.

W sierpniu zaczęły pojawiać się obawy, że Chiny mogą użyć wojska do stłumienia protestów w Hongkongu. 30 sierpnia "China Daily", dzień po dokonaniu rotacji chińskiego garnizonu w Hongkongu w artykule wstępnym napisał, że "chińscy żołnierze stacjonujący w Hongkongu nie są tam jedynie z przyczyn symbolicznych i nie ma powodu, by siedzieli z założonymi rękoma, gdy sytuacja w mieście się pogorszy".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA