fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam: Ustawa o ekstradycji jest martwa

AFP
Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu oświadczyła, że budząca sprzeciw mieszkańców Hongkongu ustawa o ekstradycji do Chin "jest martwa".

Lam przyznała, że prace władz Hongkongu nad ustawą, która doprowadziła do politycznego kryzysu w Hongkongu i masowych demonstracji były "całkowitą porażką".

Szefowa administracji Hongkongu zapewniła też, że "nie ma planu", by rozpocząć na nowo debatę o kontrowersyjnej ustawie.

- 18 czerwca przekazałam moje szczere przeprosiny - podkreśliła. - Powodem tych żalów (które doprowadziły do protestów - red.), były działania rządu. Nadal wyrażane są wątpliwości, czy rząd nie przedstawi ustawy ponownie. Nie ma takiego planu. Ustawa jest martwa - zapewniła Lam.

Na mocy ustawy mieszkańcy Hongkongu mogli być sądzeni przed sądami w Chinach, podporządkowanymi Komunistycznej Partii Chin. Ustawę postrzegano jako cios w prawa obywatelskie przysługujące mieszkańcom byłej brytyjskiej kolonii, funkcjonującej w Chinach w ramach zasady "jedno państwo - dwa systemy". Zgodnie z tą zasadą mieszkańcom Hongkongu przysługują prawa, których są pozbawieni mieszkańcy pozostałych części kraju - m.in. prawo do protestu, czy dostęp do niezawisłych sądów.

Przyjęcie przez władze Hongkongu ustawy, pozwalającej na ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin, doprowadziło do protestów, w czasie których dochodziło do starć demonstrantów z policją. W związku z protestami ustawę zawieszono, ale mimo to nadal dochodziło do demonstracji - protestujący domagali się całkowitego wycofania się z ustawy przez władze Hongkongu, a część chciała również dymisji Lam.

Kulminacją protestów były demonstracje z 1 lipca (rocznica przekazania Hongkongu Chinom przez Wielką Brytanię) - wówczas to część uczestników pokojowego protestu odłączyła się od demonstracji i przeprowadziła udany szturm na parlament Hongkongu, który następnie był przez kilka godzin okupowany przez demonstrantów.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA