fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indie odebrały autonomię Kaszmirowi

AFP
Indie odebrały kontrolowanej przez siebie części Kaszmiru autonomię zagwarantowaną artykułem 370 konstytucji. To najpoważniejszy krok polityczny w regionie od prawie siedemdziesięciu lat. Pakistan zapowiedział wykorzystanie "wszystkich możliwych opcji", by przeciwdziałać "nielegalnemu" ruchowi Indii.

Dekret w sprawie usunięcia z konstytucji artykułu 370 wydał wywodzący się z obozu politycznego premiera Narendry Modiego prezydent Ram Nath Kovind. Zdominowany przez Indyjską Partię Ludową parlament przyjął też projekt ustawy dzielącej indyjską część Kaszmiru na dwa regiony, które mają być bezpośrednio zarządzane z Delhi.

Minister spraw wewnętrznych Indii Amit Shah powiedział parlamentarzystom, że od teraz stan Dżammu i Kaszmir będzie podlegać tym samym przepisom, które obowiązują w Indiach. Władze zniosły też zakaz nabywania nieruchomości w Dżammu i Kaszmirze przez osoby z zewnątrz, co umożliwi mieszkańcom Indii inwestowanie i osiedlanie się na tych terenach. Zmiany w prawie mają wejść w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Na oświadczenie szefa MSW politycy opozycji zareagowali głośnymi protestami.

Artykuł 370 został przyjęty przez indyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne 17 października 1949 r. Ustanawiał autonomię terenów Kaszmiru znajdujących się pod jurysdykcją Indii, z wyłączeniem spraw dotyczących obronności, polityki zagranicznej i łączności.

"Jako strona tego międzynarodowego sporu, Pakistan skorzysta z wszystkich możliwych opcji, by przeciwdziałać tym nielegalnym krokom" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu w reakcji na decyzję Indii w sprawie Kaszmiru. Jak poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła w pakistańskich kołach wojskowych, na wtorek zaplanowano spotkanie najwyższych rangą dowódców pakistańskich sił zbrojnych.

W ostatnich dniach z indyjskiego Kaszmiru zaczęły uciekać tysiące osób. Wcześniej indyjskie służby bezpieczeństwa ostrzegły o możliwych atakach bojowników wspieranych przez pakistańskie siły zbrojne na pielgrzymkę hinduską do Amarnath w Kaszmirze. Pielgrzymka została odwołana. Na ulicach pojawili się członkowie indyjskich sił paramilitarnych.

W większości muzułmański Kaszmir stanowi punkt zapalny w relacjach Indii i Pakistanu. Każde z tych państw kontroluje część spornego regionu, roszcząc sobie pretensje do całości. Od 1947 r. Indie i Pakistan stoczyły o Kaszmir trzy wojny.

W lutym, po zamachu w Kaszmirze na funkcjonariuszy indyjskiej organizacji paramilitarnej, doszło do obustronnych nalotów na cele po obu stronach granicy, a także starć powietrznych między lotnictwem Indii i Pakistanu.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA