fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka Brytania: Rząd straci większość w Izbie Gmin?

Arlene Foster
AFP
Liderka wspierającej rząd Theresy May północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP), Arlene Foster, zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie musiało dokonać przeglądu porozumienia na mocy którego DUP wspiera rząd torysów, jeśli parlament przyjmie umowę regulującą stosunki między Wielką Brytanią a UE po brexicie w kształcie wynegocjowanym przez May.

Foster podkreśliła na antenie Radia Ulster, że porozumienie z Konserwatystami miało na celu zapewnienie Wielkiej Brytanii narodowej stabilności i zagwarantowanie przeprowadzenia brexitu.

- Jeśli nie dojdzie do brexitu, wówczas - oczywiście - dojdziemy do sytuacji, w której będziemy musieli przemyśleć raz jeszcze umowę ws. wsparcia (rządu) - dodała.

- Ale nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu - zaznaczyła.

Zdaniem Foster rząd powinien "porzucić ideę irlandzkiego backstopu" (zapis w umowie oznaczający tymczasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE, aby uniknąć powstania regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną) i uznać, że - w praktyce - nikt nie wprowadzi "twardej granicy" w Irlandii.

Jej zdaniem zagrożenie "twardą granicą" dzielącą wyspę uzyskało "mityczny status" w negocjacjach ws. brexitu.

Zdaniem Foster porozumienie wynegocjowane przez May ws. brexitu, w kształcie takim jak obecnie, nie zostanie przyjęte przez Izbę Gmin. Jej zdaniem zamiast "tracić czas" walcząc o poparcie dla tego porozumienia, May powinna postarać się o lepszą umowę.

Foster podkreśliła, że porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie prawnie wiążące i będzie miało status umowy międzynarodowej, więc jest ważne dla DUP, aby nie zawierało niczego, co szkodzi Wielkiej Brytanii "konstytucyjnie i ekonomicznie".

Bez poparcia DUP gabinet May nie będzie dysponował większością w Izbie Gmin.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA