fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kim Dzong Un chce szybkiego spotkania z Donaldem Trumpem

AFP
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In poinformował, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un chce, aby sekretarz stanu USA przyjechał do Pjongjangu na kolejne rozmowy w sprawie denuklearyzacji. Kim Dzong Un liczy również na szybkie spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem.

Prezydent Korei Południowej o relacjach Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi mówił na konferencji prasowej po powrocie do Seulu z trzydniowego szczytu w Pjongjangu.

Mun Dze In poinformował, że przekaże prezydentowi USA prywatną wiadomość, którą otrzymał od Kim Dzong Una. Do spotkania prezydenta Korei Południowej z Donaldem Trumpem ma dojść w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku.

Czytaj także: Przełom? Korea Północna zdemontuje swój reaktor atomowy

Prezydentowi Stanów Zjednoczonych ma również przekazać, że władze obu Korei chcą do końca roku uzyskać deklarację o zakończeniu wojny. Konflikt z lat 1950-1953 technicznie trwa nadal, ponieważ zakończył się zawieszeniem broni, a nie traktatem pokojowym.

Taka deklaracja byłaby pierwszym krokiem w kierunku formalnego traktatu pokojowego, ale Stany Zjednoczone obawiają się, że konsekwencją tej decyzji będzie żądanie Pjongjangu, by amerykańskie wojska opuściły Koreę Południową.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA