fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Finlandia: Parlament debatował, czy dziecko może mieć dwie matki

123RF
W fińskim parlamencie odbyła się debata nad obywatelskim projektem zmian w prawie, które umożliwiłyby uznanie obu kobiet, pozostających w związku partnerskim, za matki urodzonego przez jedną z nich dziecka.

Obecnie, aby kobieta pozostająca w związku z inną kobietą, mogła zostać uznana za rodzica dziecka partnerki, musi je adoptować. Osoby proponujące zmiany w przepisach uważają, że procedura ta jest zbyt powolna, kosztowna i upokarzająca dla kobiety.

Projekt zmian w prawie zaaprobowała już komisja spraw prawnych fińskiego parlamentu. Kari Tolvanen (polityk Partii Koalicji Narodowej), przewodniczący tej komisji oświadczył, że w najlepszym interesie dziecka będzie to, aby obie wychowujące je osoby były uznawane za rodziców od jego urodzenia. To szczególnie ważne - zaznaczył - w sytuacji w której biologiczna matka umrze przy porodzie.

Przeciwko ustawie głos zabrali posłowie fińskich Chrześcijańskich Demokratów. Sari Taunus uznała, że przykład podany przez Tolvanena jest nieprzekonujący, ponieważ Finlandia ma jeden z najniższych odsetków śmiertelności przy porodzie na świecie.

Z kolei Antero Laukkanen zwrócił uwagę, że wejście w życie prawa oznaczałoby, że niektóre dzieci od urodzenia nie będą miały ojców - w świetle prawa.

Taunus i Laukkanen chcą, aby projekt zmian w prawie trafił do komisji prawa konstytucyjnego.

Parlament ma głosować nad przepisami w przyszłym tygodniu.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA