fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Płd.: Reorganizacja resortu obrony odpowiedzią na działania Kima

AFP
Ministerstwo obrony Korei Południowej tworzy nowy zespół, który będzie skupiał się na próbach przeszkodzenia Korei Północnej w rozwoju jej programu atomowego - informuje CNN.

Nowy departament w resorcie obrony będzie nosił nazwę Biura Polityki ws. Korei Północnej i będzie zajmował się przede wszystkim monitorowaniem aktywności Pjongjangu związanych z rozwojem programu atomowego przez Północ.

Departament będzie składał się z czterech oddziałów (trzy z nich już istnieją w strukturach resortu). Czwarty, nowo tworzony oddział ma nosić nazwę Oddział ds. Północnokoreańskiej Polityki Odstraszania Atomowego.

Według ministra obrony Korei Południowej utworzenie nowego departamentu jest znaczące, ponieważ Korea Południowa tworzy w ten sposób system niezbędny do "efektywnego wykrywania i odpowiadania na zagrożenie nuklearne i rakietowe ze strony Korei Północnej" - podaje agencja Yonhap.

W 2017 roku Korea Północna przeprowadziła ponad 20 testów rakiet balistycznych, w tym międzykontynentalnej rakiety Hwasong-15 w zasięgu której może znajdować się całe lądowe terytorium USA. 3 września Pjongjang przeprowadził też próbną detonację bomby atomowej, która - według reżimu Kim Dzong Una - była ładunkiem wodorowym.

Korea Północna może obecnie posiadać w swoim arsenale od 25 do 60 głowic atomowych.

Źródło: CNN, Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA