fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy już czas ograniczyć kadencje burmistrzów

Najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce jest Józef Grzegorz Kurek - rządzi Mszczonowem od 1990 roku
Fotorzepa/ Radek Pasterski
Czy należy wprowadzić zasadę maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów? Polacy nie mają wątpliwości - pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

W ubiegły piątek do marszałka Sejmu wpłynął projekt PiS wprowadzający w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach o samorządzie, zmiany zakładające m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Na wprowadzeniu po następnych wyborach dwukadencyjności najwięcej traci PSL – analizuje Zuzanna Dąbrowska.

Przeczytaj » Ordynacja samorządowa przeciw PSL i Kukiz’15

- PiS wprowadza takie rozwiązania, które umożliwią im wygranie wyborów, bo nie są w stanie w walce fair play wygrać tych wyborów – ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL o projekcie PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Zbójecka ordynacja

55 proc. ankietowanych uważa jednak, że należy wprowadzić zasadę maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Przeciwnego zdania jest trzech na dziesięciu respondentów, a opinii w tej sprawie nie ma 14 proc.

- Częściej za wprowadzeniem takiej zasady są kobiety (57 proc.), osoby do 24. roku życia (63 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (58 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (61 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Konsekwentna narracja rządu wmawia obywatelom konieczność objęcia ich ochroną przed złym samorządem - w sytuacji gdy samorządem jesteśmy my wszyscy. Przekłada się to na nieco gorsze niż kilka miesięcy temu wyniki jeśli chodzi o ocenę konieczności wprowadzenia limitu kadencji we władzach samorządowych – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Grzegorz P. Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

W sondażu sprzed kilku miesięcy respondenci częściej domagali się dwóch kadencji dla posłów i senatorów niż wójtów czy burmistrzów.

Sprawdź wyniki sondażu » Dwie kadencje dla wójtów czy posłów?

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA