W ubiegły piątek do marszałka Sejmu wpłynął projekt PiS wprowadzający w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach o samorządzie, zmiany zakładające m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Na wprowadzeniu po następnych wyborach dwukadencyjności najwięcej traci PSL – analizuje Zuzanna Dąbrowska.
Przeczytaj » Ordynacja samorządowa przeciw PSL i Kukiz’15
- PiS wprowadza takie rozwiązania, które umożliwią im wygranie wyborów, bo nie są w stanie w walce fair play wygrać tych wyborów – ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Prezes PSL o projekcie PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Zbójecka ordynacja
??@PiotrZgorzelski w @rzeczpospolita: propozycje PiS w #ordynacja są skrojone pod zwycięstwo partii rządzącej w #WyborySamorządowe.
— ?? PSL (@nowePSL) 15 listopada 2017
55 proc. ankietowanych uważa jednak, że należy wprowadzić zasadę maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Przeciwnego zdania jest trzech na dziesięciu respondentów, a opinii w tej sprawie nie ma 14 proc.
- Częściej za wprowadzeniem takiej zasady są kobiety (57 proc.), osoby do 24. roku życia (63 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (58 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (61 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.
- Konsekwentna narracja rządu wmawia obywatelom konieczność objęcia ich ochroną przed złym samorządem - w sytuacji gdy samorządem jesteśmy my wszyscy. Przekłada się to na nieco gorsze niż kilka miesięcy temu wyniki jeśli chodzi o ocenę konieczności wprowadzenia limitu kadencji we władzach samorządowych – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Grzegorz P. Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.
W sondażu sprzed kilku miesięcy respondenci częściej domagali się dwóch kadencji dla posłów i senatorów niż wójtów czy burmistrzów.
Sprawdź wyniki sondażu » Dwie kadencje dla wójtów czy posłów?
Przewodniczący PKW:nie możemy wykluczyć zaburzeń lub destabilizacji procesu wyborczego pod rządami projektowanych zmian w Kodeksie wyborczym
— PKW/KBW (@PanstwKomWyb) 16 listopada 2017