fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Duńska Partia Ludowa porównana do Ku-Klux-Klanu

Członkowie Ku-Klux-Klanu - zdjęcie z 1921 roku
By Denver News [Public domain], via Wikimedia Commons
Henning Dyremose, były minister i członek Konserwatywnej Partii Ludowej porównał antyimigrancką Duńską Partię Ludową (DF) do amerykańskiego Ku-Klux-Klanu.

Na słowa Dyremose, wygłoszone na antenie stacji radiowej Radio24syv zareagował natychmiast rzecznik Duńskiej Partii Ludowej Martin Henriksen, który zażądał usunięcia byłego lidera konserwatystów z partii - informuje agencja informacyjna Ritzau.

Chodzi o wypowiedź z 18 maja - były minister stwierdził wówczas, że między Duńską Partią Ludową a Ku-Klux-Klanem jest wiele podobieństw.

Mówiąc o swoich doświadczeniach z Ku-Klux-Klanem, z którym zetknął się w czasie pobyty w USA, Dyremose opisał członków tej organizacji jako socjalistów w sensie ekonomicznym, którzy jednocześnie byli pełni nienawiści wobec Afroamerykanów.

- I to jest trochę tak, jak w Duńskiej Partii Ludowej: ich postulaty gospodarcze są socjalistyczne, ale jednocześnie są pełni nienawiści wobec cudzoziemców, którzy są muzułmanami - stwierdził były minister.

Henriksen, w reakcji na te słowa podkreślił, że wielu Duńczyków głosowało na jego partię, ponieważ "są zaniepokojeni imigracją", a nie dlatego, że chcą kogoś linczować, jak robili to w USA członkowie Ku-Klux-Klan dokonujący linczów na Afroamerykanach.

- Ktoś, kto porównuje Duńską Partię Ludową do Ku-Klux-Klanu musi być szalony - dodał. Duńska Partia Ludowa domaga się przeprosin i usunięcia byłego ministra z szeregów Konserwatywnej Partii Ludowej.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA