Polak za granicą

Mundial: kibice wjadą bez wiz do Rosji na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018

Adobe Stock
Kibice, którzy wybierają się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018, wjadą bez wiz na teren Federacji Rosyjskiej.

Mistrzostwa zostaną zainaugurowane 14 czerwca w Moskwie na Stadionie Łużniki. Najważniejszy turniej piłkarski na świecie rozgrywany będzie na 12 stadionach i potrwa do 15 lipca. Cztery mecze rozegrane zostaną na terenie graniczącego z Polską Obwodu Kaliningradzkiego.

- Od 4 czerwca do 25 lipca 2018 r. kibice na teren Federacji Rosyjskiej będą mogli wjechać bez wiz - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wjazd i wyjazd z terytorium Rosji będzie możliwy na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport) oraz tzw. paszportu kibica czyli FAN-ID. Jest to dokument, na podstawie którego wszyscy widzowie meczów 2018 FIFA World Cup będą mieć dostęp do stadionów. Dowód osobisty nie może być używany jako dokument uprawniający do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej.

Wzór FAN-ID dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru. Można tam znaleźć instrukcję jak wyrobić FAN-ID. Specjalnie dla kibiców zostaną uruchomione punkty na każdym z przejść granicznych, w których będzie można uzyskać FAN-ID.

Tryb wydawania dokumentów będzie się opierał na formularzu elektronicznym. Na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru zostaną zamieszczone informacje o możliwości udzielenia wsparcia technicznego w przypadku pomyłki w paszporcie kibica.

FAN-ID jest obowiązkowy dla wszystkich widzów na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej 2018 FIFA. Ma postać laminowanego formularza zawierającego dane osobowe posiadacza. Identyfikator jest wymagany dla widzów 2018 FIFA World Cup, aby uzyskać dostęp do stadionu i zapewnić komfortowy pobyt w miejscu spotkania. FAN-ID uprawnia jego posiadacza do bezpłatnych przejazdów w miastach-gospodarzach w dni meczowe. Obcokrajowcy przybywający do Federacji Rosyjskiej jako widzowie FIFA World Cup w 2018 roku mogą używać identyfikatora FAN do wielokrotnego wjazdu do Federacji Rosyjskiej i wyjazdu z Federacji Rosyjskiej bez wizy po przedstawieniu ważnych dokumentów tożsamości uznanych za takie przez Federację Rosyjską. Zagraniczni kibice mogą wejść i opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej bez wiz z FAN-ID w formie laminowanej lub w formacie elektronicznej, jeśli posiadają ważne dokumenty tożsamości uznane przez Federację Rosyjską. Wejście jest możliwe od 00:00 4 czerwca do 23:59 15 lipca 2018 (czasu lokalnego przyjazdu). Wyjście jest możliwe od 00:00 4 czerwca do 23:59 25 lipca 2018 (lokalny czas wylotu). Składając wniosek o identyfikator FAN, określone informacje muszą pochodzić z tego samego paszportu, który zostanie wykorzystany przy wjeździe na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej i wyjazd z terytorium Federacji Rosyjskiej dla kibiców z zagranicy, podróżujących samochodami, będzie możliwy przez punkty przejścia granicznego przeznaczone dla obywateli dowolnych państw świata.

Środki transportu zbiorowego (autobusy, busy) muszą być wyposażone w system nawigacji satelitarnej GLONASS. Pojazdy, które nie będą wyposażone w system nawigacji satelitarnej GLONASS nie będą wpuszczane do centrum Kaliningradu. Kibice podróżujący środkami transportu zbiorowego bez systemu nawigacji GLONASS będą dowożeni pod stadion lub do stref kibica innymi środkami transportu. Na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru zostaną zamieszczone informacje o zalecanych punktach przejścia granicznego.

Na terenie Obwodu Kaliningradzkiego odbędą się cztery mecze:

-  16 czerwca br.: Chorwacja – Nigeria;

-  22 czerwca br.: Serbia – Szwajcaria;

-  25 czerwca br.: Hiszpania – Maroko;

- 28 czerwca br.: Anglia – Belgia.

Od 15 lipca 2018 r. do 25 lipca 2018 r. na podstawie paszportu kibica (FAN-ID) kibice będą mogli jedynie wyjechać z Obwodu Kaliningradzkiego.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL