NIK o pomocy konsularnej udzielanej obywatelom polskim za granicą

Konsulaty sprawnie i skutecznie pomagają polskim obywatelom za granicą - stwierdziła NIK. Skrytykowała MSZ za wieloletnie zaniedbania w windykowaniu należności z tytułu pomocy finansowej udzielonej Polakom na powrót do kraju. Pod koniec 2016 r. kwota tych należności wynosiła niemal 9 mln zł.

Publikacja: 16.01.2018 12:07

Emigracja czasowa obywateli polskich do wybranych krajów europejskich (stan na 2016 r.)

Emigracja czasowa obywateli polskich do wybranych krajów europejskich (stan na 2016 r.)

Foto: Opracowanie własne NIK na podstawie „Informacji o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 - 2016”; GUS , W - wa 2017

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła więc ocenić realizację zadań służb konsularnych w krajach o wysokim wskaźniku emigracji obywateli polskich i na przełomie roku 2016/2017 przeprowadziła kontrolę w czterech polskich konsulatach (w Hadze, Oslo, Edynburgu oraz Mediolanie). 

Kontrola  została przeprowadzona w trybie doraźnym z inicjatywy Najwyższej Izby Kontroli. Dlaczego? Kontrole wykonania budżetu w 2015 r. i w latach poprzednich wykazały wzrost niespłaconych należności z tytułu pożyczek konsularnych i opłat za czynności konsularne . Stale zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających za granicę, a co za tym idzie -  wzrasta liczba spraw, w których konieczna jest pomoc konsula. Poza tym od 1 listopada 2015 r. obowiązuje ustawa Prawo konsularne, która w jednym dokumencie reguluje zasady udzielania pomocy konsularnej obywatelom polskim za granicą, w tym pomocy finansowej na powrót do Polski.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama