fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kupujesz ziemię pod siedlisko, masz prawo do ulgi mieszkaniowej w PIT - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Sprzedający nieruchomość jest zwolniony z podatku, jeśli kupi działkę na wsi pod budowę domu.

Fiskus złagodził stanowisko w sprawie zakupu działek siedliskowych. Zgadza się, że daje prawo do ulgi na własne cele mieszkaniowe. Wcześniej twierdził, że zwolnione z podatku są wydatki na zakup domu na wsi, ale nie na okalającą go ziemię. Teraz uznaje, że to grunt pod budowę domu, w całości zwolniony jest z podatku.

Korzystną interpretację w tej sprawie otrzymał podatnik, który w 2018 r. kupił działkę do majątku prywatnego i chce ją sprzedać w 2020 r. Zbycie nastąpiłoby więc przed upływem pięciu lat od nabycia. Zamierza za to kupić do majątku osobistego nieruchomość gruntową (siedlisko) na własne cele mieszkaniowe. Nowa działka nie jest i w momencie nabycia nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie wydana jest, uzyskana przez dotychczasowych właścicieli w listopadzie 2012 r., decyzja o warunkach zabudowy na budownictwo mieszkaniowe (budynki mieszkalne jednorodzinne wolnostojące).

Zapytał, czy zakup takiej działki uprawnia go do zwolnienia z podatku. Drugie pytanie dotyczyło kolejności transakcji. Wnioskodawca zakłada, że najpierw kupi siedlisko, a dopiero potem sprzeda pierwszą nieruchomość i za uzyskane pieniądze ureguluje ratę zakupu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił pozytywnej odpowiedzi na oba te pytania. Przypomniał, że z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać podatnicy, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia (po tym okresie przychód ze sprzedaży jest całkowicie zwolniony z podatku). Sprzedający unikną zapłaty 19 proc. PIT, jeśli cały przychód ze sprzedaży zainwestują we własne cele mieszkaniowe.

Możliwości jest wiele. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT, np. nowe mieszkanie, dom, działka pod budowę lub remont starego lokum. Można też spłacić kredyt zaciągnięty wcześniej na własne cele mieszkaniowe lub kupić nieruchomość w innym kraju UE. Przepisy obowiązujące do końca 2018 r. przewidywały, że należy to zrobić w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym sprzedano nieruchomość.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że nieruchomość gruntowa (siedlisko), dla której została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu pozwalająca na postawienie budynku mieszkalnego, powinna być traktowana jako grunt pod budowę budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c ustawy o PIT.

„Jeśli przychód (środki finansowe) uzyskany ze zbycia pierwszej nieruchomości zostanie przeznaczony (wydatkowany) w terminie trzech lat na nabycie drugiej nieruchomości, wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania" – stwierdził dyrektor KIS.

Zgodził się też, że kolejność transakcji nie ma znaczenia, jeśli spełnione zostaną pozostałe warunki.

„Przychód ze sprzedaży nieruchomości dokonanej już po nabyciu nowej nieruchomości i faktycznie wydatkowany na zapłatę ceny zakupu tej nowej nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, po spełnieniu pozostałych ustawowych warunków" – czytamy w interpretacji.

Nr interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.532.2020.2.KF

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA