Podatki

Prywatna pożyczka na lokal bez prawa do ulgi podatkowej

Fotolia.com
Ani spłata kredytu konsumpcyjnego, ani pożyczki od osoby fizycznej, które zostały przeznaczone na zakup nieruchomości, nie uprawniają do zwolnienia z podatku.

Tylko spłata kredytu bankowego na zakup lokalu pozwala skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Uznał tak w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z wnioskiem zwróciła się kobieta, która nabyła dom w darowiźnie i sprzedała go po trzech latach. Uzyskane pieniądze przeznaczyła na spłatę kredytu i pożyczki, z których sfinansowała zakup nowego mieszkania. Bank odmówił jej jednak kredytu mieszkaniowego na zakup nowej nieruchomości. Otrzymała jedynie 50 tys. zł kredytu konsumpcyjnego, który – zgodnie z umową – mogła przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczyła też 80 tys. zł od matki, jednak pieniądze nie zostały przekazane na konto, lecz do ręki. Kupiła za to nowe mieszkanie, a po sprzedaży starego domu, który nie nadawał się do zamieszkania ze względu na zły stan techniczny, spłaciła obie pożyczki.

Zapytała, czy spłata pieniędzmi ze sprzedaży domu 50 tys. zł kredytu konsumpcyjnego i 80 tys. zł pożyczki od matki uprawniają ją do zwolnienia z podatku.

Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej była przecząca. Dyrektor KAS przypomniał, że prawo do ulgi mieszkaniowej daje jedynie spłata kredytu zaciągniętego w banku na własne cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży. Nie może to być ani pożyczka od osoby fizycznej, ani kredyt konsumpcyjny.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.40 11.111.2017.1.AR

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL