fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

#RZECZoPRAWIE - Aleksandra Tarka: Wspólny PIT najbardziej korzystny

Aleksandra Tarka
rp.pl
Najkorzystniejsze rozwiązania w rozliczaniu PIT mają osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujące dzieci - powiedziała Aleksandra Tarka, dziennikarka „Rzeczpospolitej” w środowym programie #RZECZoPRAWIE Anny Wojdy.

Dziennikarka wskazała, że w tym roku podatnicy mają dłuższy termin na rozliczenie z fiskusem. Formalnie czas na złożenie zeznania mija 30 kwietnia, jednak w związku z tym, że jest to niedziela, a w poniedziałek przypada 1 maja, termin na rozliczenie upływa 2 maja o godz. 23:59.

W tym roku fiskus może wypełnić zeznanie za podatnika, ale nie wszyscy mogą z tego rozwiązania skorzystać. W przypadku wypełnienia PITa przez urząd możemy zadeklarować co ma się w nim znaleźć, jednak możliwości są ograniczone. Urzędnik uwzględni bowiem wspólne rozliczenie małżonków, rozliczenie rodzica samotnie wychowującego dziecko oraz tylko dwie ulgi – ulgę rehabilitacyjną i ulgę na dzieci.

- W przypadku uwzględnienia większej ilości ulg lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z PFRu, tj. wstępnie wypełnionego zeznania.

Bardzo korzystną sytuację mają osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem.

Największa oszczędność przy wspólnym rozliczeniu jest w sytuacji kiedy jeden z małżonków zarabia bardzo dużo a drugi zarabia mało albo nie zarabia wcale. Wspólne rozliczenie nie ma większego znaczenia w przypadkach w których małżonkowie zarabiają podobnie.

Istotną okolicznością jest, że aby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, musi ich łączyć wspólność majątkowa przez cały rok za jaki dokonywane jest rozliczenie.

Powyższe nie jest wymagane w przypadku samotnych rodziców.

Dziennikarka zwraca uwagę na ważną kwestię – preferencje wspólnego rozliczenia oraz rodzica samotnie wychowującego dziecko są przyznawane na wniosek. Wniosek składa się przez zaznaczenie odpowiedniej rubryki i należy to zrobić w terminie na złożenie PIT. Terminu tego nie można przywrócić.

Urząd nie uwzględnia rozwiązań, w których PIT został złożony w terminie jednak bez wniosku o uwzględnienie preferencji, po terminie podatnik uzupełnieni brak.

- Najczęściej jako pierwsi rozliczają się podatnicy, który liczą na zwrot od urzędu. Wiele osób, które spodziewają się, iż będą musiały zapłacić podatek zwleka z rozliczaniem. – mówiła Aleksandra Tarka. Wskazuje jednak, że zwłoka nie ma sensu, ponieważ PIT można złożyć wcześniej a przelew bliżej końca terminu na rozliczenie z fiskusem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA