fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulgi pozwolą zapłacić niższy PIT za 2019 r.

Adobe Stock
Przedsiębiorcy i osoby fizyczne odliczą w zeznaniu rocznym wydatki na termomodernizację, darowizny i ulgi rodzinne.

W trudnych czasach podatnicy szukają możliwości obniżki swych zobowiązań wobec fiskusa. Ustawa o PIT przewiduje kilka preferencji, które pomogą zaoszczędzić na podatku. Ale trzeba spełnić ustawowe warunki i mieć dokumenty potwierdzające wysokość poniesionego wydatku.

– W tym roku wyjątkowo PIT za 2019 r. można składać do końca maja. Pamiętajmy, że rozliczenie roczne dotyczy zamkniętego już okresu. Odliczamy wydatki poniesione w 2019 r. Hitem może być nowa ulga termomodernizacyjna, z której podatnik skorzysta po raz pierwszy – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Chodzi o preferencję, która pozwala odjąć od dochodu nawet 53 tys. zł wydatków poniesionych na cele ekologiczne, m.in. docieplenie domu, wymianę pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Mogą z niej skorzystać osoby płacące podatek według skali (17 i 32 proc.), 19-proc. liniowy PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, więc zarówno nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i osoby fizyczne – o ile mają prawo własności lub współwłasności jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Termomodernizację trzeba zakończyć w ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

– Osoby o dochodzie zbyt niskim, by odliczyć wszystkie wydatki, mogą rozliczyć ulgę w ciągu sześciu lat – mówi ekspertka.

Mało od innowacyjnych

Nowością jest też ulga IP Box, która pozwala zapłacić tylko 5 proc. podatku dochodowego zamiast np. 19 proc. Dotyczy jednak tylko przedsiębiorców, którzy wytworzyli własność intelektualną w działalności badawczo-rozwojowej i ją sprzedają.

– Ulga budzi duże zainteresowanie podatników, m.in. programistów. Należy jednak pamiętać, że warunkiem skorzystania z niej jest prowadzenie w 2019 r. odrębnej ewidencji. Jeśli przedsiębiorca jej nie posiada, organ podatkowy będzie próbował zakwestionować stawkę 5 proc. podatku. Problem w tym, że przedsiębiorcy czekali na objaśnienia skomplikowanych przepisów do lipca 2019 r. – mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny, wspólnik w kancelarii Vinci & Vinci.

Wszyscy podatnicy, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, mogą odliczyć przekazane w 2019 r. darowizny na organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, np. fundacje, stowarzyszenia czy hospicja. Nie mogą one przekroczyć limitu wynoszącego 6 proc. dochodu. Trzeba też mieć dowód ich przekazania na konto bankowe obdarowanego.

Preferencje dla rodzin

Nie wszystkie preferencje wymagają ponoszenia wydatków. Rodzicom przysługuje ulga z tytułu wychowywania dzieci, która na pierwsze i drugie dziecko wynosi 1112 zł (na trzecie dziecko –2000 zł, na czwarte i kolejne – 2700 zł). Odejmuje się ją od podatku, dzięki czemu wiele korzystających z niej osób wykazuje nadpłatę i w efekcie uzyskuje zwrot. Ta preferencja przysługuje tylko podatnikom, którzy rozliczają się według skali, czyli stawek 17 i 32 proc., zarówno osobom fizycznym, jak przedsiębiorcom.

– Przed przystąpieniem do rozliczenia warto sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy ustawowych limitów. Rodzice wychowujący jedno dziecko nie mogą wspólnie zarobić więcej niż 112 tys. zł rocznie. Inaczej stracą prawo do ulgi. Limit dotyczy również pełnoletniego studiującego dziecka, które nie może w ciągu roku osiągnąć dochodów powyżej 3089 zł – mówi Agata Malicka.

Osoby płacące podatek według skali mogą też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Przy wspólnym rozliczaniu wysokość podatku określa się w podwójnej wysokości od połowy łącznych dochodów małżonków. Przysługuje im podwójna kwota wolna wynosząca 3091 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA