fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w składzie PGK są dopuszczalne

Księgowa
Zmiany w składzie PGK są dopuszczalne.
Adobe Stock
Naruszenie warunków utworzenia i funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej prowadzi co do zasady do zakończenia jej roku podatkowego i konieczności wstecznego rozliczenia CIT przez każdą ze spółek z osobna w taki sposób, jakby grupa nie istniała.

Skład podatkowej grupy kapitałowej (PGK) nie może być co do zasady zmieniony w trakcie obowiązywania umowy. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 6 ustawy o CIT, umowa PGK po jej rejestracji nie może być rozszerzona o inne spółki ani pomniejszona o którąkolwiek ze spółek tworzących tę grupę. Wyjątek od tej zasady został wyrażony w dalszej części tego przepisu. Dopuszcza on wprost możliwość reorganizacji „wewnątrz" PGK, polegającej na przejęciu spółki tworzącej PGK przez inną spółkę z tej PGK, pod warunkiem, że w wyniku tych działań nie dojdzie do zmniejszenia liczby spółek w grupie poniżej dwóch.

Odczuwalne konsekwencje

Zmiany w stanie faktycznym lub prawnym, które skutkują naruszeniem warunków utworzenia i funkcjonowania PGK jako podatnika CIT (poza warunkiem utrzymania 2-proc. rentowności) prowadzą do zakończenia roku podatkowego PGK z dniem poprzedzającym wystąpienie tych zmian. Wówczas konieczne jest wsteczne rozliczenie podatku dochodowego prz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA